Ektopik gebeliğin konservatif tedavisinde laparoskopik ve laparotomik lineer salpingostominin karşılaştırılması
  1. Tez No: 32794
  2. Yazar: SEFA KELEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç: Hemodinamik olarak stabil, ektopik gebeliği bulunan hastalarda la- paroskopik lineer salpingostomi ile laparotomik lineer salpingostominin ope rasyon süresi, operasyon esnasındaki kanama miktarı, postoperatif analjezik gereksinimi, hospitalizasyon süresi ve komplikasyonları açısından karşılaştırılması. Çalışma düzeni: Prospektif randomize çalışma. Tedavi değişen aylardaki cerrahi seçeneğe göre ayrıldı. Çalışmanın yapıldığı yer: S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Materyal ve metod: Kasım 1991 - Nisan 1994 tarihlerinde ardışık toplam 48 hasta randomize olarak operatif laparoskopi (n= 28) ve laparotomi (n= 20) grubuna ayrılarak lineer salpingostomi ile ektopik gebelikleri tedavi edildi. Bulgular: Laparoskopik lineer salpingostomi ve laparotomik lineer salpin gostomi grubu yaş, fertilite durumları, gestasyonel yaşlan, preoperatif hCG düzeyleri, ektopik gebelik yerleşimleri ve boyutları açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To compare prospectively the parameters of operation dura tion, intraoperative blood loss, complications, postoperative analgesic need and hospitalization duration after linear salpingostomy by laparoscopy versus laparotomy. Design: Randomised prospective cohort study. Treatment allocation de pending on the surgical preference in alternating months. Institution: Ankara State Hospital Obstetric and Gynecology Clinic. Materials and Methods: 48 consecutive and selected haemodynamically stable women treated for unruptured ectopic pregnancy between November 1991 and April 1994. A total of 48 patients were randomised to either la paroscopy (n= 28) or laparotomy (n=20). Findings: The laparoscopy and laparotomy groups were similar in age, fertility status, gestational age, ectopic sizes and preoperative hCG levels. There were significant differences between the laparoscopy and the laparo tomy groups, respectively, in hospital stay (28.25 ± 12.99 hours versus 62.90 ± 9.80 hours, p < 0.05) and postoperative analgesic needs (58.03 ± 20.47 mg versus 111.250 ± 20.63 mg, p < 0.05), but not in duration of operation, intra operative blood loss, tubal patency and it's complications. Results: The data in this study suggest that although the two conservative procedures are similarly safe and effective, laparoscopy is more economical and requires a shorter recovery period. 28