Insulin Like Growth Faktör I (IGF I)'in fetal büyümeyle olan ilişkisi ve plasental laktojenik hormonun (hPL) IGF-I düzeylerinin kontrolundaki rolü
  1. Tez No: 32795
  2. Yazar: BÜLENT RUSO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Insulin Like Growth Faktör I (IGF-I) in fetal büyümeyle ilişkisi ve Plasental Laktojenik Hormonun (hPL) IGF-I düzeylerinin kontrolundaki rolü araştırılmıştır. Otuzbeş term gebenin yeni doğanlarında kordon kanında IGF-I ve hPL düzeyleri incelenmiştir. IGF-I düzeyleri ile doğum ağırlığı arasında karelasyon saptanırken (P0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we investigated the correlation between Insuline Like Growth Factor 1 (IGF-I) level and fetal growth; and the role of human Plasenta! Lactogenic Hormone (hPL) in the control of IGF-I levels. We studied the IGF-I and hPL levels in the umblikal sera of 35 term pregnant patients. We found on correlation between IGF-I levels and birth weight (P0.01).