Erkek, servikal ve sebebi açıklanamayan infertilite vakalarında intraperitoneal inseminasyon
- Tez No: 32793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Erkek, servikal ve sebebi açıklanamayan infertil çiftlerde direkt intraperitoneal inseminasyon fertilizasyon şansını arttıran bir yöntemdir. Erkek infertil 26 çift 30 DIPI suçlusunda, servikal infertil 16 çift 18 DIPI sutlusunda, sebebi açıklanamayan infertil 10 çift 12 DIPI suçlusunda çalışmaya dahil edildi. Tedavi sonucu 13 gebelik oluştu. Gebelik hızı her siklus için %21,66 ve her hasta için %25 olarak bulundu. Erkek infertilitesi için gebelik hızlan %10 ve %11,54, servikal infertilite için %33,3 ve %37,10, sebebi açıklanamayan infertilite için %33,33 ve %40 olarak hesaplandı. Bir klinik düşük oluştu. DIPI erkek, servikal ve sebebi açıklanamayan infertilite vakaları için non invaziv ve ucuz bir metoddur. GIFT veya IVF gibi daha pahalı ve invaziv yöntemlere geçmeden önce denenmeye değer bir yöntem olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For couples with male sub fertility, cervical infertility and unexplained infertility, direct intraperitoneal insemination (DM) in induced cycles is a method that increases the chance of fertilization : 26 couples with male sub fertility were subjected to 30 DM cycles, 16 with cervical infertility to 18 cycles and 10 with unexplained sterility to 12 cycles. As a consequence of treatment 13 pregnancies occurred, which is a % 21,66 per cycle and %25 per patient %10 and %11,54 for male sub fertility, % 33,33 and %37,10 for cervical infertilily, %33,33 and %40 for unexplained infertility occurred. DPI appears to be relatively non invasive way to deal with unexplained, male and cervical irrfertüity, well worth trying before moving on to more invasive and costly approaches, such as gamete intrafallopian transfer (GIFT) or in vitro fertilization (IVF). 46