Temettüât Defterleri çerçevesinde Umurfakı kazası'nın iktisadî ve sosyal yapısı
The economic and social structure of Umurfaki county in the frame of Temettüât Defterleri
  1. Tez No: 327948
  2. Yazar: HACI ÖMER AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tanzimat döneminde, toplam vergi yükünün mükellefler arasında adil dağılımı vevergilerin düzenli olarak tahsil edilmesini sağlamak amacıyla, ahalinin mal varlığı vekazançları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla, Osmanlı Devleti'nin Anadolu veRumeli'sinin büyük kısmında sayımlar yapıldı ve bu sayımlar neticesinde oluşan TemettüâtDefteri, 19. yüzyıl Osmanlı iktisadî ve sosyal tarihi için vazgeçilmez kaynaklardandır.Bu çalışma ile Rumeli'de bir yerleşim birimi olan Umurfakı Kazası'nın sosyal veekonomik yapısı, Temettüât Defterleri çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sosyalyapıda, mahalle yapısı, nüfus miktarı, nüfusun dini dağılımı ve şahıs ad ve lakaplarıüzerinde durulmuştur. Ekonomik yapı ele alınırken, ödenen vergi çeşitleri, kaza genelininyıllık toplam vergi yükü, vergi yükünün dağılımı ve bileşenleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Vergilerden sonra, Umurfakı Kazası'nın yıllık gelir hesaplamaları ve gelirin kaynaklaragöre dağılımı yapılmıştır. Ekilen toprak miktarları, üretilen ürünler, yetiştirilen hayvanlarve meslek çeşitlilikleri tespit edilmiştir. Son olarak da gelir-vergi ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Tanzimat period, the property and income of people were tried to bedetermined in order to provide fair distribution of total tax liability among tax-payers(mükellefs), and to collect taxes regularly. With this aim, countings were made in the mostparts of Anatolian and Rumelia (Balkan) lands of the Ottoman Empire. Temettuat Defteri,which has emerged as a result of these countings, is one of the most significant andindispensable sources of 19th century Ottoman economic and social history.This study has been done to evaluate the social and economic structure of Umurfakıdistrict, which is located in Rumelia, by using Temettuat Defterleri.In terms of socialstructure, the main focus was on neighborhood (mahalle) structure, population, religiousdistribution of population, and names and epithets (lakabs) of individuals. While dealingwith the economic structure, types of payable taxes, total annual tax of the town in general,distribution of tax liability and its components were sought to be determined. Afterdetermining the taxes, calculations of annual income of Umurfakı district and distributionof them according to resources were done. Moreover, amount of cultivated land, productsyielded in the district, bred animals and varieties of occupations were determined. Finally,income-tax relationship was analyzed.