1844 tarihli temettüat defterleri çerçevesinde Sivas eyaletine bağlı Artukâbâd (Artova-Sulusaray-Yeşilyurt) kazasının sosyo-ekonomik yapısı
Social and economic structure of artukabad (Artova-Sulusaray-Yeşilyurt)town of Sivas state under the light of temettuat-184S
  1. Tez No: 207430
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜÇTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada 1844 yılı Osmanlı Devleti'nin Sivas Eyaleti Merkez Sancağı'na bağlı Artukâbâd Kazası'nın sosyal ve ekonomik yapısı, Osmanlı Arşivi 1844 Tarihli Temettüat Defterleri ışığında çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. İncelenen bölgenin ilgili dönemdeki nüfus, gelir, vergi, üretim yapısı ve nitelikleri, gelirin kaynakları ve tarımsal verimlilik gibi ekonomik ve sosyal hayatın temel alanlarıyla ilgili ayrıntılı sayısal bilgiler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmaya konu olan Kazanın sadece 1844 Tarihli Temettüat Defteri olduğundan karşılaştırmalı bir çalışma niteliğinde değildir.
Özet (Çeviri)
In this study social and economic structure of Artukabad Town of Center Province of Sivas State of Ottoman Stateis examined in various aspects under the light of Temettuat Tahrir of Ottoman Achives. Delailed and“quantîtative”information is tried to be provided conceming the basic areas of economic and social life such as population, structure of production, attributes of enterprises, sources of income. agrıcultural productivity and taxes of the considered region. The study is a comprative, economic and social structure evaluation.