Temettüât defterleri çerçevesinde Silistre kazası'nın iktisadî ve sosyal yapısı
The economic and social structure of Silistre county in the frame of temettüât defterleri
  1. Tez No: 209220
  2. Yazar: SAİM ÇAĞRI KOCAKAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Tarih, Demography, Economics, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Temettüât Defterleri 19. yüzyıl Osmanlı iktisat ve sosyal tarihi için vazgeçilmez kaynaklardandır. Osmanlı Devleti'nin Anadolu ve Rumeli'sinin büyük kısmında yapılan sayımlar neticesinde olusan Temettüât Defterleri, hane reislerinin yıllık vergi, gelir ve mal varlıklarının kaydedilmesiyle olusturulmustur. Bu çalısma ile Balkanlarda bir Osmanlı sehri olan Silistre Kazası'nın iktisadî ve sosyal yapısı, Temettüât Defterleri çerçevesinde degerlendirilmeye çalısılmıstır. Sosyal yapıda, nüfus miktarı, nüfusun dinî yapısı ve yerlesim özellikleri üzerinde durulmustur. ktisadî yapı incelenirken kayıtlardaki bilgiler ısıgında kazanın genel ve nahiyeler itibarıyla yıllık toplam vergi yükü, vergi yükünün dagılımı ve bilesenleri tespit edilmeye çalısılmıstır. Vergilerden sonra Silistre Kazası'nın yıllık gelir hesaplaması yapılmıstır. Genel ve nahiyeler itibarıyla yıllık toplam gelir miktarı, gelirin kaynaklara göre dagılımı ve gelir-vergi iliskisi üzerinde durulmustur. Kaza ekonomisinin nasıl bir özellik tasıdıgı, ziraat, ticaret ve zanaatın ekonomik yapı içindeki agırlıkları açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Temettüât Defterleri are among the indispensable resources for the economic and social history of Ottoman Empire in the 19th century. The Temettüât Defterleri, which were created by the consequences of the enumerations carried out in the most parts of Rumelia and Anatolia, are formed by registering the yearly taxes, incomings and assets of the house husbands. In this study, the financial and social structure of Silistre Region, an Ottoman city in the Balkans, in the frame of the Temettüât Defterleri is attempted to evaluate. For the social structure; the population, religious structure, and inhabiting features are emphasized. While analyzing the economic structure; thanks to the data in the recordings; by the regards of general and district, yearly total taxes, the distribution and components of taxes are attempted to determine. Afterwards, the yearly income of Silistre Region is estimated. Regarding the general and district, the yearly total income, the distribution of the income according to the support, and income-tax relation is stressed. What qualities the economy of the region has, the weight of agrarian, commerce, and craft in the economical structure is attempted to clarify.