Bankalarda operasyonel risk denetimi etkinlik değerlendirilmesi
Operational risk auditing in bank sector and efficiency analysis
- Tez No: 327954
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Operasyonel riskler, tarihsel anlamda en eski risk türü olarak bilinse de, kredi ve piyasa riskine oranla daha az önemsenen bir risk türüydü. Artan rekabet düzeyi, bankacılık sektöründeki ürün ve hizmetler operasyonel risklerin gerçekleşme olasılığını ve kayıpların etkilerini arttırmıştır. Meydana gelen büyük kayıplar ve skandallar operasyonel risk denetiminin gelişmesinin ve gerekli düzenlemelerinin yapılmasının zorunluluğunu ortaya koymuştur. Basel Bankacılık Komitesinin operasyonel risk yönetimi ve denetimi ile ilgili düzenlemeleri Avrupa ve Türkiye'de etkisini göstermektedir.Operayonel risk yönetimi ve denetimi, bankacılık sektöründe yeni bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma operasyonel risk denetiminin bankacılık sektöründeki tanımının ve etkisinin değerlendirilmesi amacı ile hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren üç bankanın denetim, iç kontrol ve operasyon bölümünde çalışanlarına anket çalışması uygulanmıştır.Anahtar Kelimeler : Risk Yönetimi, Operasyonel Risk, Denetim
Özet (Çeviri)
Operational risk is known as the oldest kind of risk but it has been considered as the least important one when comparing with credit and market risk. The impact of operational risks has been increased by the competition, products and services in banking sector. Due to the great loss and scandals in the banking sector, operational risk auditing must be developed and the necessary arrangements should be made. The arrangements of Basel Banking Committee about the operational risk management and auditing has showed its effect in Europe and Turkey.Operational risk auditing and management has emerged as a new structure in banking sector. This study has been prepared with the aim of assessing the impact of operational risk auditing in banking sector. Within the scope of the study, a research was conducted with the audit, internal control and operational departmants employees of the three Banks which they operating in Turkey.Key Words : Risk Management, Operational Risk, Auditing