Habitüel abortuslarda klinik parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 32802
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU, DOÇ. DR. İSKENDER BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Ağustos 1992 ve Temmuz 1994 tarihleri arasında, GATA Kadın Has talıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na müracaat eden, ardışık iki veya daha fazla spontan ya da missed abortus tanımlayan otuzbeş olgu çalışma kapsamına alındı. Olguların % 65.7'i primer (n: 23), % 34.3 sekonder (n: 12) habitüel abortus olarak sınıflandırıldı. Gruplar arasında ortalama yaş ve akraba ev liliği açısından farklılık gözlenmedi. Olguların % 31.4'nde anatomik, % 17.1'nde {immünolojik faktör belirlendi. % 37.1'nde ise (n: 13) herhangi bir etyolojik neden saptanmadı. Olguların % 46'nda nedene yönelik teda vi uygulandı, geriye kalanlar spontan seyre bırakıldı. Yirminci hafta üzerinde sorunsuz izlenen gebelikler dikkate alındığında, klinik başarı oranının tedavi edilen grupta % 83.3, spontan seyre bırakılanlarda % 73.3 olduğu belirlendi (p > 05), canlı doğumlar gözönüne alındığında ise kli nik başarı oranının sarısıyla % 83.3 ve % 50.0 olduğu saptandı (p > 05). Akraba evliliği varlığının habitüel abortus olgularında klinik başarı oranım etkilemediği kaydedildi. Canlı doğum orammn primer grupta % 71.4, sekonder grupta ise % 66.7 olduğu belirlendi (p > 05). Habitüel abortusun primer veya sekonder olmasının, akraba evliliği varlığının, anamnezdeki abortus tipi ve sayısının ve etyolojik faktörün klinik başarı oranlarım önemli ölçüde etkilemediği sonucuna varıldı. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between August 1992 and July 1994, thirty-five cases of recurrent abortion who described two or more consecutive spontaneous or missed abortion were included in the study group. 65.7% of cases were primary aborter and 34.3% of them were sekon- dary. The groups were comparable in terms of mean age and ratio of con sanguineous marriages. In 31.4% of the cases an anatomical factor 37.1% no etiological factor were found. 46% of the cases were treated according to the etiological factor determined and the others were followed without any spesific intervention. When the clinical success rate was taken as the normally ongoing pregnancies over the twentieth weeks of gestation, it was found to be 83.3% in the treated group and 70.0% in the untreated group (p > 05). Live-births were ostained in 83.3% of the treated an in 50.0% of the untreated group (p >05). The presence of consang ineous marriage were found not to effect the clinical success rate in recurrent abortions. Livebirths were acquired in 71.4% of the primary and 66.7% of the secondary habitual abortus cases (p > 05). It was concluded that the clinical success rates obtained in habitual aborters did not change with the etiological factor, the type and number of the abortions in the history, the perence of consanguineous marriage and whether the case was primary or sekondary. 61