Habituel abortuslarda Faktör V Leiden ve Faktör II G20210A mutasyonu
Factor V Leiden and Factor II G20210A mutations in patients with habitual abortion
  1. Tez No: 115147
  2. Yazar: MÜGE AKSOY TEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDE SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET: Habituel abortus, birbirini izleyen en az iki yada daha fazla gebeliğin 20. gebelik haftasından önce spontan olarak sonlanmasıdır. Habituel abortuslar, obstetrikte etyolojik ve prognostik faktör tayininde en yetersiz kalınan konulardan biridir. Tekrarlayan düşüklerin %68'inde neden idiyopatiktir. Hemostatik hataların plasental yatak damarlarında tıkanıklığa yol açabilmesinden yola çıkılarak, gebelik sırasında koagülasyon faktörlerindeki beklenmeyen değişikliklerin düşük oluşumuna neden olabileceği düşünülebilir. Gebeliğin başarılı gidişatı için etkili bir uteroplasental dolaşım şarttır ve bu dolaşım hemostaz bozukluklarından etkilenebilir. Bu yüzden maternal trombofililer (Faktör V Leiden, Faktör II mutasyonları, Protein C, Protein S eksiklikleri) obstetrik açıdan önemli patolojilerdir. Literatürde Faktör V Leiden ve Faktör II G20210A mutasyonunun tekrarlayan fetal kayıplarla ilişkili olduğunu destekleyen çalışmalar mevcuttur. Çalışmada Faktör V Leiden ve Faktör II G20210A mutasyonlarına bağlı gelişen trombofilinin tekrarlayan düşüklerdeki rolünün, bu mutasyonların prevelansı ile araştırılarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2001- Nisan 2002 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na habituel abrtus tanısı ile başvuran 41 hasta ve 50 kontrol hastası dahil edilmiştir. Hasta grubunu idiopatik olarak tanımlanan tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalar oluşturmaktadır. Vaka ve kontrol grubuna ait hastaların Faktör V ve Faktör II genlerine ait bahsedilen mutasyonlar, PCR yöntemi ile çalışılarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda habituel abortus ve kontrol grupları arasında Faktör V Leiden ve Faktör II G20210A mutasyonları açısından fark olmaması, 1. ve 2. trimesterde tekrarlayan düşüklerin etyolojisinde bu mutasyonların rolünün olmadığını düşündürmektedir. 45
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY: Habitual abortion is the spontaneous abortion of at least 2 or more consequent pregnancies before 20th week. Habitual abortion is among one of the fields that we are insufficient in determination of the etiologic and prognostic factors in obstetrics.The etiology is is idiopathic in up to %68 of the cases. Stating that defects in hemostatic system can lead to microvascular occlusions in plasental vascular bed, unexpected changes in coagulation factors during pregnancy might cause abortions for a pregnancy to proceed succesfully an effective uteroplasental circulation is necessery which may be affected by hemostasis defects. Therefore, maternal thrombophilias such as Factor V Leiden, Factor II G20210A mutation, Protein C and Protein S deficiensies are significant patolojies. There are many studies showing that Factor V Leiden and Factor II G20210A mutation are related with recurrent fetal loss. In present study, the impact of thrombophilia caused by Factor V and Factor II G20210A mutations on recurrent abortions and the prevelance of Factor V Leiden and Factor II G20210A mutation in patients with habitual abortions are investigated. Fourty one patients with a diagnosis of habitual abortion, who applied to the Obstetrics and Gynecology of Ankara Univercity faculty fo Medicine, between 2001 January adn 2002 April were enrolled inthe study. Control group inclueted 50 women without a hystory of poor obstetric outcome. Factor V and Factor II mutations were investigatad by performing PCR. As a result, lack of difference between habitual abortion and control groups for Factor V Leiden and Factor II G20210A mutations, make us think that those mutations, have no role in etiology of 1. and 2. trimester recurrent abortions. 46