Aşındırıcı su jeti ile kesmede malzeme, basınç, ilerleme hızı ve su jeti çapının yüzey kalitesine etkisinin analizi
Analysis of material, pressure, cutting velocity and water jet diameter's effect on the surface quality for the water jet cutting
  1. Tez No: 328167
  2. Yazar: TAMER SARAÇYAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojide imalat yöntemleri alışılmış ve alışılmış olmayan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alışılmış imalat yöntemlerinde kesici takımlar kullanılmakta olup söz konusu takımlar ve işlenecek malzeme arasındaki izafi hareket ya düzlemsel ya da dairesel olduğundan, elde edilen parçaların yüzeyleri de genellikle düzlemsel ya da daireseldir. Ayrıca, çok küçük veya çok büyük parçaların imalatında geleneksel talaşlı imalat yöntemleri sınırlı kaldığından geleneksel olmayan imalat yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Geleneksel olmayan yani diğer bir anlamda modern imalat teknolojilerinden kabul edilen su jetiyle kesme işlemi 1970'li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 1980'li yıllarda ise su jetine aşındırıcı tanecik katılması suretiyle aşındırıcılı su jeti imalat yöntemi uygulamaya geçmiştir. Teknolojide oldukça geniş bir kullanım alanı olan aşındırıcılı su jeti ile yapılan kesme işlemi sonrasında yüzey kalitesinin istenilen seviyede olması malzeme türü, basınç, ilerleme hızı ve su jeti çapına bağlı olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada iki farklı malzeme türü üzerinde basınç, ilerleme hızı ve su jeti çapının değiştirildiği deneyler icra edilmiş ve yüzey kalitesi incelenerek bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing methods are divided into two groups as traditional and non-traditional manucaturing methods. Cutters are being used in traditional manufacturing method and since the relative movement between base metal and cutter is either linear or circular, the machined product?s surface is generally either linear or circular. Also it is known that traditional manufacturing methods are limited for quite big or small parts therefore non-traditional manufacturing methods were required. One of the non-traditional Method in another word ?Modern Method? is Water Jet Cutting?s usage was being started in 1970?s. Abbresive Water Jet Cutting which has abbresive particules in water jet was being used in 1980?s. It is considered that the handling of desired surface quality after cutting with Water Jet Cutting Process which has a wide usage area in technology depends on material type, pressure, cutting velocity and water jet diameter. Because of that reason some experiments and analysis study accomplished with two different type of materials, changing pressure, cutting velocity and water jet diameter.