Su jeti ile kesme sisteminde kesmeye etki eden faktörlerin deneysel incelenmesi
On cutting method with waterjet experimental examine of effect of cutting factors
  1. Tez No: 109524
  2. Yazar: ALİ DİNÇER OGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Su jeti endüstriyel üretimde en fazla ve çok yönlü kullanılabilen kesme metodlarından biridir. Su jeti ile kesme, bir çok malzemenin kesilebildiği soğuk bir prosestir. Kağıt, plastikler ve metaller olmak üzere birçok malzeme su jeti ile kesilebilir. Temiz ve soğuk bir kesme prosesi olarak malzemede ısıl etki, sertleşme yada çarpılma meydana getirmez. Su jeti ile kesme yapabilmek için su yaklaşık olarak 3800 MPa seviyesine kadar basınçlandırılır, daha sonra basınçlandınlan su bir nozuldan geçmeye zorlanarak basınç enerjisi kinetik enerjiye dönüştürülür. Bu basınçta yalnız su ile plastikler, köpük, tahta, kauçuk ve benzer yumuşak malzemeleri kesebilir. Metaller, taş, seramikler, cam ve yoğunluğu fazla olan kompozitler gibi sert malzemelerin kesilebilmesi istendiğinde daha kuvvetli bir erozyon sağlayabilmek için su jetinin içine aşındırıcı katılır. Su jeti malzeme üzerinde ısı yada basınç oluşturmaz. Bu çalışmalarda su jeti ile malzeme kesilmesi, endüstrideki kullanımları, diğer kesme metotları ile karşılaştırılması, su jeti teknolojisinin uygulamaları ve avantajları incelenmiştir. Aynı zamanda su jeti ile kesmeye etki eden; jet basıncı, malzeme ilerleme hızı, kesilen malzeme kalınlığı, kesme nozulunun malzemeye olan uzaklığı gibi faktörler ve su jetinin malzemeler üzerindeki erozyon aşınmasına etki eden faktörleri deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde 0.015, 0.003 ve 0.004 metre kalınlıklarında polietilen, polikarbonat ve ABS malzemeleri kullanılmıştır. Deneyler 170, 210, 240. 280, 310, 350 ve 380 MPa basınçlarda, 0.026 ve 0.052 m/sn'lik malzeme ilerleme hızlarıyla birlikte çeşitli jet boylarında yapılmıştır. Sonuç olarak, su jeti basınç değerlerinin artması ve ilerletme hızlarının düşmesi ile kesilen malzeme yüzeylerinin pürüzlülük değerlerinde düşme olmaktadır. Jet basınçları, malzeme ilerleme hızı ve malzeme kalınlıkları ile jet boylan ve çarpma açısı arttığında atılan talaş miktarı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Waterjet is one of the most versatile cutting method used in industrial application. Waterjet cutting technology is a cold cutting technology that can cut most materials. Whether paper, plastics or metal, almost any material can be cut with a waterjet. Waterjet cutting is a clear cold process that does not heat, harden or distort metals. To cut with waterjet, water must be pressurised approximately to 380 MPa firstly then directed along pressurised lines to the cutting tool where it is accelerated by a cutting nozzle which converts the pressurised energy into kinetic energy. At this pressure, water alone can cut plastics, foam, wood, rubber and similar soft substances. When cutting harder materials such as metals, stone, ceramics, glass and dense composites, a garnet abrasive is fed into the waterjet stream for stronger erosion action. The waterjet stream does not exert pressure or heat on the working material. In this work, cutting materials with waterjet, using waterjet technology in industry and comparing waterjet cutting by other cutting technologies are examined. Advantages and applications of waterjet cutting technology is explained. Also some effects of jet pressure, materials fed rate, thickness of materials, cutting nozzle distance on cutting properties are examined. In this eksperiment polietilen, polikarbonat and ABS materials were used with 0.0015, 0.003 and 0.004 m thickness. Experiments were done at 170, 210, 240, 280, 310, 350 and 380 MPa pressures, 0.026 and 0.052 m/sn materials fed rates and various cutting nozzle distances. As a result of increasing waterjet pressures and decreasing of materials fed rate, cutting surface roughness values decrease. On the other hand, when jet pressures, material fed rate, materials thickneses, cutting nozzle distances and hit angles increasing, amount of chip increase.