AB'nde ve Türkiye'de uygulanan tarımsal yayım danışmanlık eğitim sisteminin karşılaştırılması
Turkey and EU comparative study of agricultural extension and advisory systems
  1. Tez No: 328182
  2. Yazar: FATMA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTÜRKİYE'DE ve AB'NDE TARIMSAL YAYIM ve DANIŞMANLIK SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMALI OLARAK İNCELENMESİFatma AYLA KOÇAKNamık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Aydın GÜRELBilgi kalkınmanın en önemli itici gücüdür. Yoksulluğu azaltmak, gıda güvenliğini sağlamak ve doğal kaynakları daha sürdürülebilir yönetmek bilginin çözmesi beklenilen önemli sorunları arasındadır. Sürdürülebilir kalkınma çalışmalarında sürdürülebilirlik amacına ulaşılabilmesi, toplumların ihtiyaç duyduğu bilginin daha heterojen bir hal almasına neden olmuştur. Bu çalışmada bilginin üretildiği kaynaktan bilgiye ihtiyaç duyan üreticiye ulaşabilme konusunda tarımsal yayım ve danışmanlığın önemi ve tarımsal üretime yapabileceği katkıların ne olabileceğini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada AB ülkelerindeki tarımsal yayım ve bu kapsamda tarımsal yayım ve danışmanlığın Türkiye tarımına getirebileceği dönüşümün gerekliliğini incelemek de araştırmanın bir diğer amacıdır. Çalışmada literatür taraması yapılarak Türkiye'deki tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin mevcut yapısı ve işleyişi incelenmiştir. Bunun yanında seçilmiş bazı AB ülkelerindeki tarımsal yayım ve danışmanlık sistemi de Türkiye ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Tarımsal yayım, danışmanlık, sürdürülebilirlik, bilgi2012, Sayfa : 64
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMs.C.ThesisTURKEY and EU COMPARATIVE STUDY of AGRICULTURAL EXTENSION and ADVISORY SYSTEMSFatma AYLA KOÇAKNamık Kemal UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesAgricultural Economics DepartmentSupervisor : Professor Aydın GÜRELLearn the most important driving force of development. Reduce poverty, ensure food security and sustainable manage natural resources are among the major issues expected to decode the information. Achieve the purpose of sustainable development, sustainability studies, a more heterogeneous societies become more knowledge has led to needs. From this study, knowledge is produced producers who need access to information and counseling on the importance of agricultural extension and agricultural production could be to investigate what contributions. In this study, in this context the EU countries, agricultural extension and transformation of agricultural extension and counseling can bring to agriculture, the need for Turkey to examine the other objective of this research. In this study, to review the literature in Turkey, agricultural extension and advisory system and the functioning of the existing structure were investigated. In addition, agricultural extension and advisory services in selected EU countries in comparison with Turkey were investigated.Key Words : Agricultural Extension, counseling, sustainability, information