Yavaş ayrışan gübre ve yaprak gübresi uygulamasının ayçiçeği bitkisinin verim ve yağ kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
A research on the determination of the effect of slow decomposition fertilizer and foliar fertilizer application on yield and oil quality of sunflower
  1. Tez No: 328181
  2. Yazar: AHMET HAKAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUREDDİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Deneme, 2012 yılında Tekirdağ merkeze bağlı Karaevli köyünde üretici arazisinde kuru şartlarda kurulmuştur. Araştırmada deneme materyali olarak; orta erkenci, kurak şartlara yüksek toleranslı, orta boylu sağlam gövdeye sahip, orobanj'a toleranslı, toprak seçiciliği olmayan ve uyum kabiliyeti yüksek özelliğe sahip Tunca ayçiçeği çeşidi kullanılmıştır.Denemede ayçiçeği tarımında uygulanan temel gübreye ilave olarak; yavaş ayrışan gübre + yaprak gübresi, yavaş ayrışan gübre, çiftçi koşulu ve sadece yaprak gübresi uygulaması olmak üzere ve dört farklı uygulamanın ayçiçeği bitkisinde tane verimi ve yağ kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır.Dört farklı uygulamanın yapıldığı ayçiçeği bitkisinde en yüksek tohum verimi ve yağ oranına etkisi; yavaş ayrışan gübre + yaprak gübresi uygulamasından, en düşük tohum verimi ve yağ oranı ise çiftçi uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı sadece yaprak gübresi uygulamasından elde edilirken, en düşük bin tane ağırlığı ise çiftçi uygulamasında elde edilmiştir. Stearik asit oranını azaltan uygulama sadece yavaş ayrışan gübre uygulamasından elde edilirken en yüksek oranı ise sadece yaprak gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Tane verimi, yağ oranı, bin tane ağırlığı ve stearik asit oranlarındaki bu değişim oranları istatistikî yönden önemli bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
Trial as carried out in farmer land (dry conditions) of Karaevli village of Tekirdağ in 2012. In research, cv.Tunca sunflower, which is mid ? early higly tolerant to dry conditions, with strong body of medium height, tolerant to orobanche, non-selectivity and adaptability to soil as used for researchmaterial.İn addition to basic fertilizer, effects of four different fertilizer applications such as slow decomposition fertilizer + foliar fertilizer, slow decomposition fertilizer, farmer condition and only foliar fertilizer on grain yield and oil quality were on investigated.Among the four different fertilizer application in sunflower, the highest seed yield and oil rate were obtained fromslow decomposition fertilize + foliar fertilizer; the lowest seed yield and oil rate were obtained from farmer application. While the highest 1000 grain weight was only obtained from foliar fertilizer application, the lowest 1000 grain weight was obtained from farmer application. While slow de composition fertilizer was decreasing stearic acid rate the highest stearic acid rate was only obtained from fertilizer application. Grain yield, oil rate, 1000 grain eight and stearic acid rates were statically found to be significant (P0, 05)