Rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi üzerine bir araştırma:Aksaray Güzelyurt ilçesi
A research on the determination of the recreation potential of the Guzelyurt
- Tez No: 328217
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKDEN TAZEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gelişen ve yenilenen turizm sektöründe doğal, tarihi ve kültürel değerlere sahip yerleşimler geçmişte olduğu gibi bugün de turizm ve rekreasyon aktivitelerinin gelişmesinde en büyük paya sahip olmakla birlikte, ait oldukları yerler için de potansiyel birer turizm ve rekreasyon kaynağı sayılmaktadırlar. Bununla birlikte doğal, tarihi ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan yerleşimlerin genellikle rekreasyonel turizmin gelişiminde de ilk sırayı aldıkları görülmektedir.Bu çalışmada örnek olarak seçilen Güzelyurt gerek yüzyıllar boyunca burada yaşamış farklı kültürlerin oluşturduğu geleneksel Rum ve Türk evlerinden oluşan tarihi yerleşim dokusu gerek yerli yabancı turistlerin ilgisi gerekse doğal güzelliklerinden dolayı önemli bir turizm alanı kabul edilebilecek yerleşimlerdendir. Çalışma kapsamında Güzelyurt ilçesi doğal ve kültürel özellikleri analiz edilerek bölgedeki turizm ve rekreasyon potansiyelini ortaya koyacak bir yöntem geliştirilmiş ve çalışma alanına uygulanmıştır. Belirlenen potansiyel doğrultusunda alanın doğal ve kültürel özelliklerinin korunduğu ve kullanıldığı ortaya çıkartılmış, bölge ve ülke turizmine katkıda sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban areas which have natural, historical and cultural properties and attractive to tourists, have the greatest potential not only for tourism but also for recreational activities. These areas already cover most of the touristic activities while their potential for recreational tourism is high as well.Güzelyurt, selected as a sample in this study, was one of the places that can be accepted as a major torism area because of its ancient settlement texture that consists of traditional Greek house formed by different cultures that had lived her efor centruies, interest of local and foreign tourists, and its natural beauties.In this study natural and cultural attributes of Güzelyurt is analysed, a method that would determine the tourism and recreational potential of destination is improved and aplied to the area. Proposal about Güzelyurt is made with help of the determined potential of the destination considering not only conserving natural and cultural resources but also improving tourism revenue of the destination and the country.