Tuz Gölü havzası'nın pliyo-kuvaterner'deki tektono-sedimanter evrimi
Plio-quaternary tectono-sedimentary evolution of the Lake Tuz basin
  1. Tez No: 328236
  2. Yazar: ALPER GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tuz Gölü Havzası'nın Neojen öncesi jeolojisine yönelik birçok çalışma bulunmasına karşın son 40 yıl içerisinde Neojen ve Kuvaterner yaşlı tortul birimlerine dönük herhangi bir detaylı çalışma yapılmış değildir. Bu tez çalışması kapsamında Tuz Gölü Havzası'nın Pliyo-Kuvaterner dönemine ilişkin sedimantolojik ve jeomorfolojik evriminin anlaşılması ve bölgenin iklimsel ve tektonik özellikleriyle ilişkilendirilerek bölgenin bu dönemdeki jeolojik evrimine ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu anlamda Pliyo-Kuvaterner olarak haritalanan birimler üzerinde detaylı yer üstü incelemeleri gerçekleştirilerek, litofasiyes özellikleri tanımlanmış, ardından inceleme alanına ait 240'ı aşkın sondaj loğunun tanımlaması yapılarak 3B YBS dahilinde bilgisayar ortamında litolojik ve stratigrafik olarak modellenmiştir. Elde edilen modeller ışığında Miyo-Pliyosen, Pliyosen ve Kuvaterner dönemlerine ait taban topografyaları çıkarılarak havza gelişimi ve evrimi üzerindeki tektonik etki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there are several studies intended for the pre-Neogene geology of the Lake Tuz basin, there is not any detailed study related to the sedimentary units of Neogene and Quaternary in the last four decades. In the context of this thesis, it?s aimed to understand the sedimentological and geomorphological evolution of the Plio-Quaternary period and by the associate climatic and tectonic characteristics of the region it?s aimed to highlight the geological evolution of the Lake Tuz basin during this period. In this sense, detailed surface explorations carried out on the units mapped as Plio-Quaternary and lithofacies characteristics have defined, after them by the definition of more than 240 borehole data that belong to the study area the region modelled through lithologically and stratigraphically by computing within 3D GSIS. In light of the obtained models, basement topographies of Mio-Pliocene, Pliocene and Quaternary have revealed to present the tectonic effect on the basin development and evolution.