Süzen siyah çay poşetlerindeki arsenik ve kurşun migrasyonu
The migration of arsenic and lead in black tea in filter bags
- Tez No: 328237
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüz koşullarında kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilen süzen poşet siyah çayların demlenmesi sonucu ortaya çıkan ve insan vücudu için başta kanser olmak üzere birçok olumsuz etkiye sahip olan kurşun ve arsenik ağır metallerinin migrasyon düzeyleri incelenmiştir. Bu amaçla ülkemizde çok tüketilen markalara ait süzen siyah çay poşetlerinden örnekler alınmış, 70°C, 80°C ve 90°C' de 5 dakika demlenerek kurşun ve arsenik ağır metallerinin migrasyon düzeyleri grafit küvetli atomik absorbsiyon cihazı ile belirlenmiştir. Migrasyonun olup olmadığı varsa miktarının ne olduğu, hem süzen poşet ambalajlarında hem de süzen poşet çayların demlenmesi sonucunda tüketime hazır çayda araştırılmıştır. Rastgele seçilmiş değişik markalı süzen çay poşeti ambalajlarının analiz edilmesi sonucunda elde edilen arsenik ve kurşun migrasyon değerlerinin Türk Gıda Kodeksinin ?direk ürüne temas eden kâğıt ambalajlar? için limit olarak belirlemiş olduğu 2mg/kg arsenik ve 20mg/kg kurşun değerlerinin altında olduğu görülmüştür. Yani piyasada kullanılmakta olan bu ambalaj materyallerinin kodekse uygun olduğu görülmüştür. 5 dakika demlenen süzen poşet siyah çayların demleme sıcaklıkları arasında arsenik migrasyonu bakımından fark önemli bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, preferred because it is easy to prepare instant black tea investigated the amount of migration of lead and arsenic, which has many negative effects to the human body. Four private labels that widely consumed in our country of instant black tea samples were taken, and the amount of migration both the packaging and the brewed tea was investigated. Instant teas brewed for 5 minutes at 70°C, 80°C and 90°C the migration of lead-arsenic levels were determined by graphite furnace atomic absorption unit. As a result of the analysis packages of teas, arsenic and lead migration values were calculated under Turkish Food Codex