Bitkisel atıklardan kompost gübre üretim sisteminin tasarımı
Vegetable waste compost fertilizer production system design
  1. Tez No: 328278
  2. Yazar: ALİ VASFİ ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yaşanan en önemli atık problemlerinden biri olan tarımsal atıkların tarladan toplanma sonrasında çeşitli işlemlerden geçirilerek gübre haline getirilmesi işlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; hasat sonrası tarlada bırakılan tarımsal atıkların, tasarlanacak bir sistem yardımıyla çeşitli işlemlerden geçirilerek, farklı katkı maddelerinin de eklenmesiyle tamamen doğal, toprağın verimini arttırıcı bir gübre üretilmesidir. Sistem, birkaç üniteden meydana gelmekte ve bazen kapalı devre, bazen de açık devre çalışmaktadır. Tasarlanan sistem; Atık Parçalama, Yığın Karıştırıcı, Kurutma ve Nem Alma, Özel Kırıcı, Pelet-Baskı, Taşıyıcılar, Elek ve Torbalama Kantarı makinalarından oluşmaktadır.Ayrıca çalışmaya konu olan sistemle ilgili elek, baskı makinası ve kurutma makinası materyal olarak kullanılarak bir takım denemeler yapılmıştır. Denemeler sonucunda elde edilen veriler; çalışmaya konu sistemin bilimsel olarak çalışmasının mümkün olacağını göstermiştir.Çalışmada, bir takım tarımsal atıkların farklı bileşenlerle karıştırılarak fermantasyona tabi tutulması sonrasında, kurutulması, un haline getirilmesi, pelet baskı ünitesine verilmesi, bu ünitede hem nem alma işleminin yapılması ve hem de pelet olarak çıktı elde edilmesi, elek ve tartı işlemleri sonrası sürecin tamamlanması ile ilgili yöntem anlatılmıştır. Araştırma sonucunda, ülkemizde çevresel kirlilik yapan tarımsal atıkların ekonomiye kazandırılabileceği ve ithal kimyasal gübreye alternatif bir ürün ortaya çıkarılabileceği görülmüştür. Üretim sürecinde kullanılan sistemin farklı kapasitelerde olması da mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, which is one of the most important problems is no longer passed through various processes of agricultural waste into fertilizer be processed after collection from the field. he purpose of this study, agricultural waste left in the fields after harvest, with the help of a system designed through various processes, the addition of different additives completely natural, the production of a fertilizer to improve soil productivity. The system comes in several units, and sometimes closed-circuit, open circuit works sometimes. The designed system; Waste Shredding, Mass Mixer, Drying and Dehumidifying, Special Crusher, Pellet Pressure, Carriers, Mesh and Bagging Scale consists of machines.In addition, the subject of study, the system-related sieve, pressure machine and dryer, a number of attempts have been made using as material. The data obtained from trials; crushing, fermentation, drying-dehumidifiers, special crusher, pellet-pressure and a system of weighing units will be able to study scientifically demonstrated.In this study, a number of different components of agricultural waste is subject to ferment after mixing, drying, flour making, pellet presses given unit, this unit to the dehumidification process and output as well as to obtain the pellet, after sieve, and complete the process of weighing operations method is discussed. As a result, environmental pollution in our country, which could contribute to the economy and imported chemical fertilizers, agricultural waste product that is an alternative unplugged understood. It is also possible that the system used in the production process in different capacities.