Bursa ve yalova illerinde yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı hastalığına neden olan Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al., izolatlarının bakır sülfat ve streptomisine olan duyarlılık düzeylerinin araştırılması
The investigation of the susceptibility levels of Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al., strains, causing fire blight in pome fruit trees in Bursa and Yalova, to copper sulphate and streptomycin
- Tez No: 328282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al.'ın neden olduğu ateş yanıklığı hastalığı yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının en ciddi ve yıkıcı bakteriyel hastalığıdır. 2011 yılında, Bursa ve Yalova illerinde Rosaceae familyasına ait farklı konukçulardan (elma, armut, ayva) ve bu konukçuların farklı çeşitlerinden bakteriyel izolasyonlar yapılmıştır. Patojenin tanısında, SNA (sakaroz nütrient agar), MS (Miller and Scroth), King B besiyerlerinde gelişim, hastalığın patojenisitesinin belirlenmesi için ham armut testi; biyokimyasal testlerden katalaz, oksidaz, KOH ile gram reaksiyon, jelatinin hidrolize, 36ºC'de gelişim, indol üretimi, sistinden H2S oluşumu, oksidatif-fermentatif testleri esas alınmıştır. Çalışmada 406 adet bitki örneği toplanmış, yapılan biyokimyasal ve patojenisite testleri sonucunda toplanan örneklerden 136 adet Erwinia amylovora izolatı elde edilmiştir. Tanıları yapılan Erwinia amylovora izolatlarının bakır sülfat ve streptomisine olan duyarlılık düzeyleri belirlenmiştir. Bursa ve Yalova illerinde toplam 136 adet Erwinia amylovora izolatının streptomisin ED50 değerleri (µg/ml); 2 adedi (%1.4) 0.1-0.3 µg/ml aralığında ve duyarlı, 111 adedi (%81.6) >0.3-1 µg/ml aralığında ve orta derecede duyarlı, 1 adedi (%0.7) de >1-3 µg/ml aralığında az duyarlı olarak belirlenmiştir. İzolatların bakır sülfat ED50 değerleri (µg/ml) ise; 10 adedi (%7.3) 100-150 µg/ml aralığında ve yüksek derecede duyarlı, 36 adedi (%26.4) >150-200 µg/ml aralığında ve duyarlı, 89 adedi (%65.4) >200-300 µg/ml aralığında ve orta derecede duyarlı, 1 adedi (%0.7) >300-400 µg/ml aralığında ve az duyarlı olarak belirlenmiştir. Ayrıca izolatların minimal inhibasyon konsantrasyonları (MIC) değerleri belirlenmiş, Bursa ve Yalova illerinden izole edilen toplam 136 adet Erwinia amylovora izolatının streptomisin MIC değerlerinin (µg/ml); 1-10 µg/ml, bakır sülfat MIC değerlerinin (µg/ml) ise 300-500 µg/ml arasında olduğu belirlenmiştir. Bursa ve Yalova illerinden elde edilen Erwinia amylovora izolatlarında bakır sülfat ve streptomisine duyarlılık düzeylerinde azalma olduğu bu çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Fire blight caused by Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al., is the most serious and destructive bacterial disease of pome fruit trees. In 2011, in Bursa and Yalova, bacterial isolations were done from different host organisms and their various cultivars belonging to Rosaceae family. In the diagnosis of the pathogen, SNA (saccharose nutrient agar), MS (Miller and Scroth), growth in King B broth medium; in determining the pathogenicity of the disease, raw pear test, catalese, oxidase , KOH gram reaction, gelatin hydrolyze, growth in 36ºC, indole production, generation of H2S from cystine, oxidative/fermentative tests were mainly used. In the study, 406 plant samples were collected, as a result of biochemical and pathogenicity tests, 136 bacterial strains isolated. The susceptibility levels of these diagnosed Erwinia amylovora starins to copper and streptomycin were determined. In Bursa and Yalova, the streptomycin ED50 values (µg/ml); of total 136 Erwinia amylovora strains were determined as in the following; 2 of them (%1.4) are 0.1-0.3 µg/ml, 111 of them (%81.6) are between >0.3-1 µg/ml and mid- sensitive,, one of them (%0.7) is between >1-3 µg/ml and less sensitive,. The copper sulphate ED50 values (µg/ml); of strains are determined as; 10 of them (%7.3) are between 100-150 µg/ml and high sensitive, 36 of them (%26.4) are between >150-200 µg/ml and sensitive, 89 of them (%65.4) are between >200-300 µg/ml and mid-sensitive, one of them (%0.7) is between >300-400 µg/ml and less sensitive In addition, Minimal Inhibition Concentration (MIC) values of strains were determined and it was specified that the streptomycin MIC values (µg/ml) of total 136 Erwinia amylovora strains, which were isolated from Bursa and Yalova, were between 1-10 µg/ml and copper sulphate MIC values (µg/ml) between 300-500 µg/ml. It was revealed with this study that there is a decrease in the susceptibility levels of Erwinia amylovora strains, obtained from Bursa and Yalova, to copper sulphate and streptomycin.