Bağcılıkta metil jasmonat (MeJA), jasmonik asit (JA) ve salisilik asitin (SA) aşıda kallus oluşumu üzerine etkileri
Effects of methyl jasmonate (MeJA), jasmonic acid (JA) and salicylic acid (SA) on callusing of grafting in viticulture
  1. Tez No: 328281
  2. Yazar: MEHMET ALİ OÇKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma 2012 yılı bahar döneminde, Cabernet Franc/110R aşı kombinasyonu üzerine Jasmonik Asit (JA) (0, 50µM, 100µM, 150µM), Metil Jasmonat (MeJA) (0, 130ppm, 375ppm, 500ppm) ve Salisilik Asitin (SA) (0, 250ppm, 500ppm, 1000ppm) kallus oluşumu üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla aşıdan sonra aşılı çelikler Bitki Büyüme Düzenleyicilerle değişik dozlarda hazırlanan çözeltilere 20sn süreyle daldırılmışlardır. Araştırmada; ıskarta aşılı çelik oranı (%), göz sürme oranı (%), sürgün uzunluğu (cm), köklenme oranı (%), dip kısmında çürüme olan çelik oranı (%), çeliklerde kallus oluşum oranı (%), kalemlerde kallus oluşum çelik oranı (%), aşı yerinde kaynaşma düzeyi (%), çelik üzerinden alınan kallus miktarı (mg), kalem üzerinden alınan kallus miktarı (mg) ve toplam kallus miktarı (mg) kriterleri incelenmiştir.Çelik ve kalem üzerinden alınan dolayısıyla toplam kallus miktarı açısından 50µM JA dozu olumlu, bu kriterler açısından 100µM JA dozu ise kallus oluşum özelliklerine olumsuz etki yapan doz olarak belirlenmiştir. MeJA' nın 375ppm dozu kallus özelliklerini (çeliklerde ve kalemlerde kallus oluşum oranları, aşı yerinde kaynaşma düzeyi, çelikten-kalemden alınan kallus miktarı ve toplam kallus miktarını) olumsuz etkilemiştir.500ppm SA dozunun neredeyse tüm incelenen kriterleri olumsuz, kallus oluşum özelliklerini 250ppm SA dozunun olumlu etkilediği saptanmıştır.Sonuç olarak, Bitki Büyüme Düzenleyicilerden Jasmonik Asit' in 50µM dozu kallus oluşumunu olumlu etkilemiştir, bu nedenle araştırıcılar tarafından bundan sonra yapılacak olan çalışmalarda kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in spring period of 2012, in order to identify effects of Jasmonic Acid (0, 50µM, 100µM, 150µM), Methyl Jasmonate (0, 130ppm, 375ppm, 500ppm) and Salicylic Acid (0, 250ppm, 500ppm, 1000ppm) on callusing grafting upon Cabernet Franc /110R combination. For this aim, after grafted cuttings had been dipped into PGR?s solutions for 20 seconds. In this research, discarded cuttings ratio (%), bud burst ratio (%), shoot length (cm), rooting ratio (%), roting ratio in basal area (%), callusing in the grafting area (%), callus formation in scion ratio (%), callus formation in rootstock ratio (%), callus weight on cutting (mg), callus weight on scion (mg), and total callus weight (mg) were evaluated.50µM JA dose increased to the almost all properties of callus formation. But 100µM JA dose was determined as having negative effect to properties of callus formation. 375ppm MeJA dose negatively effected to the many callus formation (callus formation on rootstock and scion ratio, callus formation in rootstock ratio, callus weight on cutting and total callus weight). 500ppm SA dose affected almost criterias negatively, 250ppm SA dose was found to be positively effect on callus formation.As a result, in PGR?s, 50µM dose of Jasmonic Acid had a possitive effect on callus formation, for that reason; it is suggested that this dose can be used for later studies by researchers.