Development of design spectra for İzmir using new generation attenuation relationships
Yeni nesil azalım ilişkilerinin kullanılarak İzmir için tasarım spektrumlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 328367
  2. Yazar: SIDITAN ZAGANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, İzmir'e ait probabilistik deprem tehlike haritalarının ivme değerleri cinsinden taban kayasında 50 yıl içinde farklı aşılma olasılıkları için belirlenmesi hakkındadır.Deprem büyüklükleri dünyada farklı ölçeklerde tanımlanmaktadır. Bu durum toplanan verilerin değişik birimlerde olmasına yol açmaktadır. Bu verilerin doğru bir şekilde kullanılabilmesi için İzmir ve yakın çevresindeki büyüklük verileri veri çiftleri arasındaki ilişkilerin tanımlanmasını takiben moment büyüklüğüne çevrilmiştir.Çalışmada bir sonraki aşama İzmir için sismik zonların tanımlanması olmuştur. Bir çok kaynaktan alınan fay özellikleri ile deprem merkez üslerinin konumları kullanılarak onbir sismik zon tanımlanmıştır.Risk analizlerinde her zon ayrı ele alınmış ve bunlar her biri için yıllık tekerrür ilişkileri elde edilmiştir. Deprem etkisi Campbell ve Bozorgnia (2008), Brian, Chiou ve Youngs (2008) ile Boore ve Atkinson (2007) tarafından ortaya konmuş yeni nesil azalım ilişkileri yoluyla tahmin edilmiştir. Probabilistik sismik tehlike modelinin uygulaması Seisrisk III yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Tasarım spektrumunun kurulmasında gerekli olduğu için hesaplar T=1.0 saniye ve 0.2 saniye spektral periyotları için gerçekleştirilmiştir. Modellerde dikkate alınan parametreler içinde kayma dalgası hızı 1000 metre bölü saniye olan taban kayasına olan derinlikle ilgili parametrenin sonuçları daha belirgin bir şekilde etkilediği, kayaya olan derinliğin çok daha fazla olduğu kıyı şeridinde daha yüksek ivme değerlerinin hesaplanmasına yol açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the development of probabilistic hazard maps of İzmir in terms of `ground acceleration? values for three different probability of exceedance levels in 50 years at the bedrock.Earthquake magnitudes are defined in different scales all over the world. This causes the collected data to be in different units. In order to use these data correctly, the magnitude data of İzmir and its vicinities were converted to the generally preferred scale of moment of magnitude, after establishment of the correlations between the data pairs.Next step in the study was to define the seismic zones for İzmir. Using the faults properties taken from several references and the location of earthquake epicenters eleven seismic zones were specified. During risk analyses each zone was taken into consideration separately and the annual reoccurrence relationships for each source zone were obtained.The earthquake effect was estimated using new generation attenuation relationships postulated by Campbell and Bozorgnia (2008), Brian, Chiou and Youngs (2008) and Boore and Atkinson (2007). The implementation of the probabilistic seismic hazard model was done by using the Seisrisk III software. As they are essential for the development of design spectrum, the calculations were done for two different spectral periods such as T=1.0 second and 0.2 second. It was found that the new attenuation relationships suggested by Campbell and Bozorgnia (2008) and Brian et al (2008) yielded similar results. Among the parameters taken into consideration in the attenuation models the parameter related with the depth to bedrock with 1000 kilometer per second shear wave velocity seems to affect the obtained results more significantly resulting in the computation of higher values of accelerations along the coastline where the depth to the rock is much deeper.