Ay yapılarının yapım sistemlerinin araştırılması
Investigation of construction systems of Lunar structures
- Tez No: 328392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ay Yapılarının Yapım Sistemlerinin Araştırılması başlıklı çalışmanın amacı Ay ortamında yapılacak olan bir yapının tasarımı, inşa süreci ve yapım sistemleriyle ilgili kriterleri belirlemektir. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde; uzay yolculuklarının tarihsel süreç içerisindeki gelişimleri incelenmekte, uzay mimarlığı tanımı yapılmakta ve uzay yapılarının sınıflandırılmaktadır. Sonraki aşamada ise tezin esas öğesi olan Ay yapıları incelenmekte ve diğer gezegenlere oranla daha çok Ay'ın tercih edilmesi sebeplerine değinilmektedir. Bölümün sonunda ise tezin amacı, kapsamı ve yöntemi aktarılmaktadır.İkinci bölümde;`Ay Yapıları Tasarım Süreci? başlığı altında Ay yapılarının tasarımına etki eden çevresel koşullar ile Ay koşullarının Ay yapısı kullanıcıları üzerindeki etkileri incelenmekte ve bu faktörlere bağlı olarak şekillenecek tasarım kriterleri ele alınmaktadır.Üçüncü bölümde; ?Ay Yapılarının Strüktürel Tasarımı ve Yapım Sistemleri? başlığı altında Ay ortamında uygulanacak projenin yapı malzemesi seçimi, malzeme özellikleri ve yapım sistemleri ile yapım elemanları detaylı olarak incelenmektedir.Dördüncü bölümde; Ay ortamında uygulanmak üzere tasarlanan örneklere yer verilerek, bu yapıların genel ana bilgileri, tasarım özellikleri, nakliye süreçleri, modülasyon ve büyüme şemaları ele alınmakta ve örnekler yapım sistemleri açısından detaylı bir şekilde incelenmektedir.Beşinci bölümde ise karşılaştırma ve sonuç bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study titled ?Investigation Of Construction Systems Of Lunar Structures? is to put into consideration the criterias about design, construction processes and building systems that help architects and engineers during the process of designing structures in Lunar conditions. The study consists of five sections.In the first chapter, the development of the historical process of space travels is examined, space archirecture is defined and space buildings are classified. In the next phase the Lunar buildings are examined and the reasons of the preference of Moon as extretereestrial habitat are mentioned. At the end of the chapter the aim, the coverage and the method of the study are reported.In the second chapter, under the title?Design Process of Lunar Buildings? the environmental conditions that effect the design process of Lunar buildings are examined, the influence of Lunar conditions on human are explained and the design criteria that will be formed according to these conditions are determined.In the third chapter, under the headline ? The Structural Design of Lunar Buildings and Construction Systems?, detailed information about the choice of construction material of Lunar building, construction material properties, construction systems and building components are examined.In the forth chapter, the examples that are designed to be constructed at Lunar conditions are given and the main imformation about building, design criteria, transportation process, modulation and growing schemes are examined.