Investigation of bim potentials on seismic resiliency of drywall systems during earthquake
Alçı levha bölme duvar sistemlerinin sismik tasarım ve montaj sürecinde yapı bilgi modelleme teknolojisinin potansiyellerinin araştırılması
  1. Tez No: 590516
  2. Yazar: DAMLANUR İLİPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yapı Bilgi Modelleme teknolojisindeki gelişmeler ve potansiyeller inşaat endüstrisindeki bir çok probleme çözüm olabilir. Yapı Bilgi Modelleme sistemi ile oluşturulacak projeler, tasarım sürecinden itibaren sunduğu detaylı ve gerçek zamanlı bilgi düzeyi ile belirsizliklerin azalmasına, analiz ve tasarım süreci kalitesinin artmasına ve tüm proje paydaşlarının eş zamanlı olarak sürece katılmalarına olanak sağlar. Bu çalışmada, alçı levha bölücü duvarların sismik tasarım ve değerlendirilmesi üzerinden Yapı Bilgi Modelleme teknolojisinin taşıyıcı olmayan tüm bina elemanlarının sismik tasarım ve montajı konusunda etkinliği araştırılmaktadır. Bu sistemdeki entegre ve senkronize edilmiş girdiler sayesinde tek tipleşmiş üretim süreci yerine her elemanın sismik talebi doğrultusunda tasarım ve montaj gereksinimleri belirlenebilir. Böylece yapısal olmayan her bir elemanın sismik tasarım ve montajı için gereken teknik data, tasarım aşamasında tüm disiplinler ile paylaşılabilir. Bu çalışmada, İstanbul-Türkiye'de olduğu kabul edilen iki ofis binası sırasıyla tasarım deprem yer hareketi ve göz önüne alınan en büyük deprem yer hareketi (475 ve 2475 yıl dönüş periyoduna sahip depremler) için tasarlanmış ve bunlara ait bilgisayar modelleri üretilmiştir. Yapı Bilgi Modelleme teknolojisine uyumlu yazılımlar ile üretilen modellerde, programlar arası veri akışı Uygulama Programı Arayüzü metodu ile yürütülmüştür. Oluşturulan bina modelleri için zaman tanım alanında doğrusal dinamik analizleri, seçilen deprem kayıtları altında gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre binalarda bulunan alçı levha duvarların, bulundukları konum ve taşıdıkları ekipmanlardan kaynaklanan sebepler ile farklı ivme-kuvvet ve deplasman talepleri elde edilmiştir. Duvarların sismik talepleri, teknik şartnamelerden referans alınan ivme ve katlar arası ötelenme kapasiteleri ile karşılaştırılarak, nispeten zayıf ve/ya abartılı tasarlanan duvarlar kolayca belirlenmiştir. Ayrıca, duvarların aplikasyonunda gereken teknik talepler belirlenip, elde edilen veriler tasarım aşamasında tüm disiplinlerle paylaşılmıştır. Böylece Yapı Bilgi Modelleme teknolojisinden faydalanarak, taşıyıcı olmayan elemanların otomatikleştirilmiş sismik tasarımı inşaat aşamasından önce gerçekleştirilerek, yapıların kullanım süreci boyunca can ve mal güvenliğin sağlanabileceği ve ekonomik kayıpların önüne geçilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) is a promising technology on resilient design. The use of BIM technology could enable seismic design and installation of non-structural elements. This study discusses the usefulness of BIM in seismic design and assessment of lightweight steel stud gypsum board partition walls (drywall systems). This study also presents the potential of BIM in order to disseminate the information about seismic demands on drywalls in reinforced concrete (RC) structures among stakeholders during the design phase. Thus an integrated and synchronous approach is proposed where the analyst can specify the required precautions or metadata through BIM that eliminates stereotype installations before starting or revising the physical construction process. Two generic office buildings fictitiously located in İstanbul - Turkey, are modeled. One of them is designed according to design earthquake whereas the other satisfies the demands of maximum considered earthquake (earthquakes with 475 and 2475 year return periods, respectively). The required models of these buildings are produced in BIM compatible software and data exchanges are supplied between these environments by Application Programming Interface (API) extensions. The seismic demands on drywalls are presented to show the differences among interior partition walls located in different parts of the building and having various equipment. The demands on the drywalls are evaluated according to reference data from drywall specification sheets and ASCE/SEI standards. This study showed that, by making use of BIM technology, the relatively vulnerable and overdesigned walls can be easily distinguished and shared with all stakeholders before the installation or renewal of the systems which eventually saves life, time and money throughout life-cycle of the buildings.