Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan enerji etkin binaların yapı bileşeni açısından irdelenmesi
Examinatıon of energy efficient buildings that use renewable energy resources from the viewpoint of building components
- Tez No: 328393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı enerji talebindeki artış, bu enerjinin yanlış kaynaklardan sağlanması sonucunda çevreye ve ülkelerin ekonomisine verilen zarar her geçen gün artmaktadır. Enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından, çevreye zarar vermeyen yöntemlerle sağlanması bir çözüm önerisi olarak karşımıza çıkmaktadır.Mimari yapıların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlayan ekolojik tasarım kriterleri ve yapı bileşeni ölçeğinde çözüm önerilerinin tanıtılmasını amaçlayan çalışma beş bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, problem tanımlanmış olup, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde çevre bilincinin vurgulanması açısından enerji, çevre sorunları, fosil enerji kaynakları ve çevreye tahribat konularının üzerinde durulmuştur. Bu sorunların çözümüne yönelik ortaya çıkan yenilenebilir enerji kaynakları kavramı açıklanarak bu enerji türleri sınıflandırılmıştır. Enerji etkin bina kavramı üzerinde durularak gelişim süreci ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, yenilenebilir enerji kaynaklarının binalarda kullanım sistemleri açıklanmış, yapı bileşenleri üzerindeki uygulamalar ve teknolojik gelişmelerin bu sistemler üzerindeki etkisi ele alınmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde, üçüncü bölümde anlatılan kriterler ışığında son 15 yıl içerisinde inşa edilen enerji etkin binalarda, yenilenebilir enerji kaynaklarının yapı bileşeni ölçeğinde nasıl kullanıldığı detaylı olarak incelenmiştir. Tüm incelenen örnekler bir tabloda bir araya getirilerek karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rise in energy demand due to economical and technological developments and the damage given to the environment and state economy as a result of providing this energy from wrong resources increase day by day. Providing energy from renewable sources without giving harm to environment appears as a solution to this problem.This study, which aims at introducing ecological design criteria to ensure negative effects of architectural structures on environment and solution offers in terms of building components, consists of five parts.In the first part, the problem is defined and the purpose and method of the study is determined.The second part of the study is about energy and environmental problems and fossil energy resources and its devastating effects on environment. The term of renewable energy resources emerging as a solution to solve these problems is explained and these energy types are classified thereafter. It also focuses on the concept of energy efficient building, the development process of which is described in detail.In the third part of the study, the utilization systems of renewable energy resources in buildings are explained and applications on building components and effect of technological developments on these systems are discussed.In the fourth part, in the view of criteria provided in the third part, use of renewable energy resources as building components in the energy efficient buildings built within the last 10-15 years is examined in detail. All the casestudies examined are gathered together and explicated thereafter.In the final part, the results obtained are assessed.