Design of multiphase synchronous buck converter
Çok fazlı senkronize alçaltıcı çevirici tasarımı
- Tez No: 328405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde mikro-elektronik teknolojisindeki ilerlemeler, mevcut sistemlere ait güç elektroniği çeviricilerinin tasarımlarının yenilenmesini gerekli kılmıştır. Günlük hayatta kullandığımız elektronik cihazların ve askeri alanda geliştirilen yüksek teknolojili cihazların dar besleme limiti ve sınırlı güç kapasitesi ile çalışmalarını sağlayacak, düşük çıkış gerilimli, yüksek akım kapasiteli ve küçük boyutlu güç kartlarının tasarımları öncelik ve önem kazanmıştır.Bu tezin başlıca amacı düşük çıkış gerilimli ve yüksek akım kapasiteli bir güç kartı tasarımının çok fazlı senkronize alçaltıcı çevirici mimarisi kullanılarak gerçekleştirilmesi ve uygulanmasıdır. Bu amaçla, 12 V giriş gerilimi, 3.3 V ve 30 A çıkış kapasitesine sahip iki-fazlı ve dört-fazlı iki adet senkronize alçaltıcı çevirici güç kartı tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiştir.Tasarlanan iki-fazlı ve dört-fazlı senkronize alçaltıcı çevirici güç kartları Matlab/Simulink programı kullanılarak simüle edilmiştir. Baskı devre kartları da Proteus ARES 7 programı kullanılarak çizilmiş ve CAM350 Pro 6 programı kullanılarak ayrıntılı olarak denetlenmiştir.İki-fazlı ve dört-fazlı senkronize alçaltıcı çevirici güç kartları ile gerçekleştirilen testlerde; toplam endüktans akımı salınımının (çıkış akımı salınımının), verimliliğin ve maliyetin faz sayısına göre değişimi incelenmiştir. Ayrıca MIL-STD-461E askeri standardına göre CE101 ve CE102 Elektromanyetik uyumluluk testleri gerçekleştirilerek yüksek anahtarlama frekansının etkileri gözlemlenmiştir. Test ve benzetim sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of today?s micro-electronics technology has brought about the necessity of renewal of the improvements in existing power electronic converter systems. It has become crucial and prior to design and produce power circuits in smaller dimension, with low output voltage and high current capacity which enable the electronic devices used in daily life and being developed high technology appliances in the scope of military to operate by limited power capacity and supply.The main aim of this thesis is to design and realize the power circuit with a low output voltage and high output current capacity by using the multi-phase synchronous buck converter architecture. For this purpose, a two-phase and a four-phase multiphase synchronous buck converters having 12V input voltage and 3.3V, 30A output capacity are designed, produced and tested.Designed two-phase and four-phase synchronous buck converter power circuits are simulated by using Matlab/Simulink program. Printed circuit boards (PCB) are drawn by using Proteus ARES 7 program and are examined elaborately by using the CAM350 Pro 6 program.At the tests performed on two-phase and four-phase synchronous buck converter power circuits; change of total inductance current ripple (output current ripple), efficiency and cost are examined with respect to number of phases. Additionally, by realizing CE101 and CE102 electromagnetic compatibility tests according to MIL-STD-461E military standards, the effects of high switching frequency are observed. Test and simulation results are compared.