Doğal gerilim (sp) ve elektromanyetik vlf yöntemleri ile aktif tektonik zonlarının incelenmesi
Investigation of active tectonic zones by self potential and electromagnetic-vlf
  1. Tez No: 328406
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada tektonik açıdan aktif bir bölge olan Urla ? İçmeler ve Demircili mevkilerinde elektromanyetik ? VLF ile doğal potansiyel yöntemleri (SP) yardımıyla tektonizmanın etkisiyle oluşan yeraltındaki olası süreksizliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bölgede jeofizik anlamda geniş çapta çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların diğer jeofizik araştırmalarda kullanılan hatlar üzerinde başarılmıştır.EM ? VLF yönteminde üç farklı frekans kullanılarak, gerçel bileşen, sanal bileşen, eğim, toplam alan ve özdirenç değerleri ölçülmüştür. EM ? VLF' den elde edilen değerler ters-çözüm ile değerlendirilerek yeraltına ait özdirenç kesitleri elde edilmiştir. Bu kesitler üzerinde fay zonu ile ilgili süreksizlikler gözlenmiştir. Doğal potansiyel yönteminde ise toplam alan ve gradyent şeklinde iki tür ölçüm alınmıştır. Toplam alan verileri üzerinde yapılan ters-çözüm işleminden sonra küre modeline ait parametrelere ulaşılmıştır. Bu parametrelerden yer altı ile ilgili derinlik, polarizasyon açısı ve konum bilgileri elde edilmiştir. Buna göre İçmeler bölgesinde dike yakın polarlanma açısı ile faya ilişkin belirtiler saptanmıştır.Aktif tektonik amaçlı yapılan EM-VLF ve SP yöntemlerinin ters-çözüm değerlendirmeleri yapılarak, bu tür alanlarda fay türü süreksizlikleri belirlemede başarılı olabileceği ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the possible subsurface discontinuities, which occurs by the effect of tectonism using electromagnetic-VLF and self-potential (SP) methods, around Urla-İçmeler and Demircili regions, which is an active region in terms of tectonics. In this context, large-scale investigations have been done in the region. These investigations were performed on the same lines used in other geophysical measuring. Real and imaginary components, tilt and resistivity values of EM-VLF are measured by using three different frequencies. The data which are obtained from EM-VLF are evaluated by the inversion method, and resistivity sections of the subsurface are obtained. Some discontinuities related to the fault zones are observed upon these processed data. Two kinds of measures are taken in self potential method as total field and gradient. After the inversion of total field data, parameters were found for the sphere model. These parameters include the depth, the polarization angle and the focal location of the model. As a result, the indications with near-vertical polarization angle belonging to possible fault zones are occurred in İçmeler region. In this research, the inversion of EM-VLF and SP methods revealed that it could be successfully determined the fault zones as subsurface discontinuities at actively tectonic areas.