Mevcut konut yapılarına fotovoltaik panel sistemlerin entegre edilmesi, İzmir örneği
Integration of photovoltaic panel systems onto existing residential buildings, Izmir as a case study
- Tez No: 328420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemini anlatan giriş bölümünün devamında ikinci bölüm olarak fotovoltaik panellerin tanımı,tarihçesi, yapısı, türleri ve kullanım alanları verilecektir. Üçüncü bölümde dünya üzerinde mevcut yapılara uygulanan fotovoltaik panel sistemleri incelenecek ve bu sistemler üç ana başlık altında, eğik çatı, düz çatı ve cephe uygulamaları olarak toplanacaklar ve bu sistemlerin verimlilikleri karşılaştırılacaktır. Dördüncü bölümde İzmir tanıtılacak İzmir ile ilgili istatistiksel tasarım verileri verilip, İzmir'deki konut yapısına genel olarak değinilecek daha sonra Karşıyaka?daki Soyak Mavişehir Toplu Konutları üzerinden fotovoltaik panel sistemi için simülasyon yapılacaktır. Beşinci ve son bölümde ise, İzmir örneği ile dünya örnekleri arasında karşılaştırma ve irdeleme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
At the first part of the study, the purpose, the scope and the method of the study is given then at the second part, definition, structure, types, history and applications of the photovoltaics is explained. Third part of the study, existing residental buildings which are photovoltaic panel systems are applied is examined. These examples are examined under three main headings which are applications of pitched roof, flat roofand facade. Efficiency of these systems will be compared under these three headings. At the forth part of the study, İzmir introduced and then the data about weather condition and sunshine duration is given for to be designed photovoltaic systems. At this part also, general types of housing is be mentioned at the İzmir. The photovoltaic panel system will be implemented in Soyak Mavişehir housing estate, is at Karşıyaka. At the fifth and the last part of the study, example of İzmir and the other examples in the third part of the study are compared and examined.