Marmara denizi orta sırtı ve kumburgaz baseninde sığ gaz birikimlerinin sismik analizleri
Seismic analaysis af shallow gas accumulations on the central ridge and kumburgaz basin in the marmara sea
  1. Tez No: 328433
  2. Yazar: SİNEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERMAN DONDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
2008 yılının Temmuz ayında, Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile Columbia University, Lamont-Doherty Earth Observatory Enstitüsü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen TAMAM (Turkish American Marmara Multi Channel) projesi kapsamında, Marmara Denizi'nde çok kanallı sismik yansıma veri toplama çalışması gerçekleştirilmiştir. Toplanılan veri Marmara Denizinin tamamını kapsamakta olup, genel anlamda Marmara'nın oluşumunun ve stratigrafig yapısının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, geniş kapsamlı bu verilerin, Orta Marmara Sırtı ve Kumburgaz Baseni üzerindeki kısmı kullanılmıştır.Toplanılan sismik verileri yorumlanabilir hale getirmek için, ham veriler bir dizi standart veri işlem aşamasından geçirilmiştir. Bu veri işlem aşamasından sonra veriler bölgedeki gaz oluşumlarını tanımlamak amacıyla anlık nitelik analizleri (instantaneous seismic attributes) ile irdelenmiştir. Analizler sonucunda, nitelik kesitlerindeki çok yüksek genlikli ve deniz tabanına göre ters polariteli bölgelerin altında düşük frekans zonlarının bulunması durumunda, bu bölgeler sığ gaz birikim alanları olarak yorumlanmıştır. Bu araştırmalar sonucu kesitler üzerinde belirli bölgelerde gaz anomalilerine rastlanmıştır. Çalışma alanında, kullanılan çok kanallı sismik kesitler üzerinde belirlenen bu anomali alanları haritalanarak olası sığ gaz birikim bölgeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sığ gaz birikimlerinin Orta Marmara Sırtı üzerinde ve Marmara Denizi güney şelf, üzerinde yoğunlaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In July 2008, a joint project, named TAMAM (Turkish American Marmara Multi Channel), between Dokuz Eylül University, Institute of Marine Sciences and Technology and Columbia University, Lamont-Doherty Earth Observatory Institute has been realized in Marmara Sea. High resolution multi-channel seismic reflection data have been collected during the Project onboard of R/V K. Piri Reis research vessel. The data comprise whole Marmara Sea and were collected to obtain new insights on the evolution and stratigraphic structure of the Marmara Sea. In this study, the seismic data from Mid Marmara Ridge and Kumburgaz Basin have been used.The seismic data were processed by using standard seismic data processing stages. In order to define the shallow gas accumulations, some additional analyses such as instantaneous seismic attribute calculations have been performed. It is interpreted from instantaneous attribute analyses that a low frequency zone just below the high amplitude reflections with reverse polarity may indicate a shallow gas accumulation on the seismic data. These anomaly zones have been mapped on the seismic lines and a possible shallow gas accumulation map was revealed. It is observed that shallow gas accumulations have been concentrated on the Mid Marmara Ridge and along the southern shelf area in the central Marmara Sea.