Marmara denizi güney şelfinde toplanan 2b çok kanallı sismik yansıma verilerinin Matlab ile kalite kontrolü, veri işlemi ve yorumu
Quality control, seismic processing and interpretation of 2d multichannel seismic reflection data on southern shelf of the Marmara sea
- Tez No: 328432
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kalite kontrol (QC), verinin toplanmasından yorumlama aşamasına gelinceye kadar olan dönemde veri kalitesini değerlendirmeye yönelik yapılan işlemlerin genel adıdır. Hedef; en iyi veri setini elde ederek, yorumlama aşamasında en ideal sonuca ulaşmaktır.MATLAB ile geliştirilen yazılım grupları (QC Programı) yardımıyla; sismik veri erişimi için sistem bileşenleri ile iletişimi sağlayan veri depolama birimlerinin kontrolü yanı sıra, sismik veri ile eş zamanlı olarak toplanan navigasyon verilerinin kontrolü de yapılmaktadır. Veri toplama süresince, sismik ve navigasyon bilgilerinin görsel denetimini ve kontrolünü içerir.Çalışma süresince Marmara Denizi' nin güney şelfinden alınan yüksek ayrımlı çok kanallı sismik yansıma verileri örnek veri seti olarak seçilmiştir. Bu veriler Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait R/V K.Piri Reis ile 2010 yılında Marmara Deniz'i güney şelfinde toplanmıştır. Bu alanda alınan verilere QC Programı ile kalite kontrol işlem adımları uygulanarak, ProMAX veri işlem yazılımı ile karşılaştırılması yapılmıştır. Veri kalite kontrolleri ve ön veri işlem adımlarının hemen ardından ana veri işlem sürecinin başlatılması ve son olarak veri işlemi tamamlanmış verilerin yorumlanması gerçekleştirilmiştir.Yapılan yorumlamalarda Marmara Denizi Çanakkale Boğazı çıkışında yer alan Çanakkale Kanyonu'nun varlığı saptanmıştır. Derin fay sistemlerinin ve erozyonel yüzeylerin varlığı, bu kanyonun hem tektonik hem de global su seviyesi değişimlerinin etkisiyle oluştuğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Quality control (QC) is the general term for the processes that are applied to raw data from acquisition to interpretation step, for the evaluation of data quality. The aim is to get the best data set for the ideal results during interpretation.With the help of the software developed with MATLAB, the control of data storage units which provide communication with system components for seismic data access. Also the OC of acquired navigation data are performed simultaneously with seismic data. During data acquisition, visual supervision and control of both seismic and navigation information are also performed during the data acquisition.In this work, high resolution seismic reflection data are used as sample data set. These data were acquired in 2010 from southern shelf of Marmara Sea aboard of R/V K. Piri Reis of Dokuz Eylul University. Quality control process steps are applied with QC program. Then QC is applied and prescriptively processed data are compared. After QC and pre-processing steps, main processing steps were applied to data. Finally seismic profiles were interpreted.On the profiles close to the Marmara Sea outlet, Çanakkale Canyon is evident. The origin of this canyon is probably related with both tectonics and global sea level changes according to the existence of deep faults and erosional surfaces.