Wireless positioning based on GSM network
GSM şebekesi kullanarak kablosuz konumlama
  1. Tez No: 328486
  2. Yazar: CENK TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mobil lokalizasyon navigasyon sistemleri içindeki önemli konulardan biridir. Wi-fi, GPS, optik lokasyon yöntemleri ve ses lokalizasyonu olmak üzere birçok lokalizasyon metodu ve algoritması olmasına rağmen çeşitli avantajları GSM yapısını lokalizasyon için kullanılabilir kılar. Genel olarak iki başlık altında toplanabilir. Bunlar ağ tabanlı ve kullanıcı mobil taraflı olarak sınıflandırılır. Ağ tabanlı sistemler tamamıyla GSM operatörüne bağlı olan ve mobil kullanıcıdan bağımsız olan yöntemler içerir. Diğer taraftan mobil kullanıcı taraflı uygulamalar tamamen mobil telefona bağımlıdır. Pozisyonu bulabilmek için GSM sinyalini kullanan birçok farklı çözüm vardır. Bu çözümler arasında en bilinenleri: hücre kimlik numarası yöntemi, varış açısı yöntemi ve zaman farkı yöntemleri sayılabilir.Bu tezde hücre kimlik numarası ve alınan sinyal gücü yöntemi kullanıldı. GSM RF sinyalini ölçmek, alınan sinyal gücünü ve hücre numarasını verisine ulaşılabimesinin kolaylığı nedeniyle Android işletim sistemi yüklü bir telefon tercih edilmiştir. Daha hassas ve doğru pozisyon elde etmek için Kalman filtresi ile veriler işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile localization is one of the most important issues in navigation systems. Although, there are lots of methods and algorithms for general localization including Wi-Fi, GPS, indoor optic and sound localization; GSM network may be used to localize anything because of system advantages. GSM localization can be grouped two type systems in generally: These are network based localization systems and mobile handset based localization systems. Network based systems is completely depend on the mobile operator and its algorithm independent from user mobile handset model otherwise mobile handset solutions depend on mobile phone. There are many different solutions available for positioning the mobile phone using Gsm signals. Most known solutions are Cell-Identification, Angle of arrival, Time of difference), Time difference of arrival) etc.In this thesis, Cell-ID and Rssi method was used to design a localization system using GSM RF signal Android-based cell phones to quantify the advantage easy to get data such as RSSI (receiving signal strengh indicator) and Cell-ID(cellular antenna identification) number. To obtain more sensitive and accurate position, we prossesed the data in Kalman Filter.