Kristal boyutunun mermerlerin malzeme özellikleri ile durabiliteleri üzerindeki etkisi
Grain size influences on the material properties and durability of marbles
  1. Tez No: 328485
  2. Yazar: ZÜBEYDE GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAHADIR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, mermerlerin kristal boyu ve dokusuna bağlı olarak malzeme özellikleri ve durabiliteleri araştırılmıştır. Çalışma Muğla yöresinde blok mermer kaynağı olarak kullanılan ve farklı kristal boyutuna sahip mermer seviyelerinden alınan mermer numuneleri üzerinde yürütümüştür. İlk olarak numunelerin minerolojik, petrografik, kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada ise laboratuvarda donma-çözünme, ıslanma-kuruma, tuz kristallenmesi (Na2SO4, MgSO4) gibi hızlandırılmış ayrıştırma testleri yapılmış ve bu testler sonrasında mermerlerin malzeme özelliklerindeki değişimler saptanmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise farklı durabilite yöntemleri kullanarak değişik kristal boyutuna sahip Mugla mermerlerinin durabilite özellikleri değerlendirimiştir. Bu çalışmanın sonucunda, kristal boyutunun mermerlerin malzeme özellikleri ile durabiliteleri üzerinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. Ayrıca iri ve orta kristal boyutuna sahip Muğla mermerlerinin daha düşük durabiliteli oldukları, ince kristalli mermerlere oranla hızlandırılmış ayrıştırma testlerinden daha fazla etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, durability and material properties of marbles depending on crystal size and texture are investigated. This study have been carried out on the samples were collected from diverse marble layers, as having three different crystal sizes in Muğla region. These samples were prepared as prismatic dimension for experimental tests. First, material properties of specimens, which are mineralogical, petrographic, chemical, physical and mechanical, were determined. In the second stage, accelerated weathering tests, such as freezing-thawing, wetting-drying and salt crystallization (Na2SO4, MgSO4)tests were performed in laboratory condition and the changes of their material properties were determined after the accelerated weathering tests. The last stage of this study durability properties of Mugla marbles have been assessed by using different durability determination methods.As a result of this work, it is determined that the grain size of marbles have been effected their material properties. Durability of the coarse and moderate crystal sized Mugla lower than fire grain size Mugla marbles and they have appeared to be more affected from the accelerated weathering tests than fine crystal sized marbles.