Türk Özel Hukukunda ultra vires ilkesi (anlamı ve kapsamı)
The ultra vires principle under Turkish Private Law (definition and scope)
  1. Tez No: 328533
  2. Yazar: GİZEM ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Tezimizin genel amacı Türk özel hukukunda ultra vires ilkesinin anlamını belirlemektir. Bu çerçevede, birinci bölümde öncelikle ultra vires terimi açıklanmış ve karşılaştırmalı hukuk alanında söz konusu ilkenin gelişimi değerlendirilmiştir. Zira ultra vires ilkesi Anglo- Sakson hukuk sisteminde doğmuştur. Ayrıca, birinci bölümde, tüzel kişiler alanında ultra vires ilkesinin anlam ve kapsamının belirlenmesi için, tüzel kişilik kavramı ile tüzel kişiliğin ehliyetine değinilmiştir. İkinci bölümde ise, temsil ve organ kavramları ve söz konusu kavramların ultra vires ilkesi ile ilişkisi incelenmiştir. Bu bağlamda, diyebiliriz ki, ultra vires ilkesi organların temsil yetkisini sınırlandırmaktadır. Tezimizin son bölümü olan üçüncü bölümde, ultra vires ilkesine aykırı olan işlemlerin hukuki sonuçları irdelenmiştir. Bu bölümde, aynı zamanda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda ultra vires ilkesine getirilen değişikliklere ilişkin görüşlerimize de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared as a PhD thesis at the Social Sciences Institute of Istanbul University. The main purpose of this thesis is to determine the application of the ultra vires principle under Turkish private law. For such purpose, the term of ultra vires has been set forth and the ultra vires principle has been examined under comparative law in the first chapter. The reason for such is that the ultra vires principle has arisen from the Anglo- Saxon legal system. Furthermore, in order to determine the application of the ultra vires principle in Turkish private law, the concept and capacity of legal persons have been set forth under the first chapter. In the second chapter, the concept of representation and organ and the relationship of such with the ultra vires principle has been set forth. In general, the ultra vires principle limits the representation power of the organs. The third and last chapter of this thesis deals with the legal remedies which are available in case of any action contrary to the ultra vires principle. The amendments concerning the ultra vires principle set forth under the new Turkish Commercial Code numbered 6102 have also been covered under this chapter.