Türk ticaret şirketlerinde ultra vires ilkesi
- Tez No: 429842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÇalıĢmamızın birinci bölümünde ultra vires kavramı ve değiĢik hukuk sistemlerinde ultra vires ilkesinin geliĢimiyle ilgili tarihsel süreç üzerinde durulacaktır. Ultra vires ilkesi, Ġngiltere‟de ortaya çıktığı ve oradan çeĢitli hukuk sistemlerine yayılmıĢ olduğundan tez çalıĢmamızın bu kısmında özellikle ultra vires ilkesinin Ġngiliz hukukundaki geliĢim süreci ele alınacaktır. Ayrıca bu ilkenin Ġngiliz hukukundaki yargısal ve yasal geliĢimi üzerinde durulacaktır. ÇalıĢmamızın ikinci bölümünde ultra vires ilkesi kapsamında tüzel kiĢilerin ve ticaret Ģirketlerin ehliyeti konusu değerlendirecektir. Ticaret Ģirketlerin ehliyetinin kapsamı ve sonuçları incelenecek; ultra vires ilkesinin ticaret Ģirketlerinin ehliyeti üzerindeki etkilerine değinilecektir. Tez çalıĢmamızın üçüncü ve son bölümünde, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında ultra vires ilkesine aykırılığın hukuki sonuçları incelenecektir. Ticaret Ģirketlerinin iĢletme konusu dıĢında yaptığı iĢlemlerin hukuki sonucu konusunda doktrin ve Yargıtay kararları ıĢığında açıklamalar yapılmadan önce“ultra vires iĢlem”in ne olduğu açıklanacaktır. Daha sonra ultra vires ilkesinin doktrinde nasıl değerlendirildiği üzerinde durulacaktır. Anahtar Sözcükler Ultra vires, ehliyet, iĢletme konusu, temsil yetkisi, iyiniyet, kötüniyet, Ģirket sözleĢmesi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our study first, we will try to discuss the term of ultra vires. then, historical baskground and development of the term in different legal systems. term of ultra vires, first used in England and from there it spread other legal systems. first we will mention about the development period in english legal system, also the judical and jurisdical development. In the second chapter, we will discuss the capacity of the legal entities and commercial companies under the ultra vires term, then the scope and the outcomes of the commercial companies capacity. In the last chapter, legal outcomes of the transactions against ultra vires rule under the 6762 numbered turkish commercial code and 6012 numbered turkish commercial code will be discussed. first we will discuss the definition of ultra vires transactions then the transactions of the commercial companies out of the field of operation will be discussed under the legal opinions and Turkish Supreme Court decisions. Keywords Ultra Vires, capacity, objects of company, directors‟ authority, goodwill, bad faith, the article of association, Turkish Commercial Code numbered 6102, Turkish Commercial Code numbered 6762.