Rusların sömürge siyasetinde Orenburg'un önemi
The importance of Orenburg in the Russian colonial politics
  1. Tez No: 328538
  2. Yazar: İSMAİL BÜYÜKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET NAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Rusların İmparatorluk haline gelmesinde Türkistan?ınRuslar tarafından ele geçirilmesi önemli rol oynamıştır. Bu konudailk adım olarak, esasında Türk Halklarının yaşadığı ve Türk vatanı olan Orenburg?u hedeflemeleri dikkat çekmektedir. Bölgenin stratejik ve coğrafi konumu, Rusların bölgeye yönelik politikalar geliştirmelerine neden olmuştur. Tarihi süreç içinde Çar I. Petro?dan itibaren takip edilen sistemli politikalar sonucunda, bölge Rus sömürgesi altına girmiştir. Bu süreçte Türkistan Halklarının Rus sömürge siyasetine karşı verdiklerimücadelelerden bir sonuç elde edilememiştir. Bunun yanında yaşanan bu olaylar, özellikle Rusların ayırımcılık, asimilasyonve yönetim politikaları neticesinde Türk Halklarının birlik kurması da mümkün olmamıştır.Çalışmamızda, Türkistan?ın Ruslar tarafından işgalinde, kilit rol oynayan Orenburg Şehrininele geçirilme süreci ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, işgali hazırlayan sebepler, işgal esnasındayaşananlar ve işgalin sonuçları ele alınmıştır.Tez çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Orenburg?un coğrafi konumu ve önemi, Rusların Türkistan topraklarına yayılmaları, Orenburg Şehrinin kurulması konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Rusların Orenburg?a hakim olmak için takip ettikleri politikalar ile Rus sömürge politikasındaAleksev Ivanoviç Tevkelev?in rolüele alınmış; üçüncü bölümde iseRuslara karşı tepki hareketlerive Rusların bölgeye hâkimiyetininsonuçları değerlendirilmiştir.Çalışma bir sonuçla tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
Conquest of Turkistan, has a major role in Russians to turn into an empire. On This subject, ıt is calling attention that Russians' targeting Orenburg, as the first step of the conquest of Turkistan, which is a land that Turkish communities live and a Turkish homeland. The İmportance of the region's strategic and geographical İmportance led Russians develop policies towards the region. As a result of systematic policies that started with Tsar Peter I, the region went under the reign of Russian colonization. During this process, theThe Turkish communities battle against Russian colonizationcould not reach a conclusion. Nevertheless, as a results of the events with in this process, especially the Russians' discrimination, assimilation and administrative policies unionization among Turkıstancommunities was not possible.In our study, conquest of Orenburg is presented within the Russian conquest of Turkistan. In this context, the reasons that led to theinvasioncourse, the events during the invasion and the consequences of the invasion is considered.This thesis study has three sections. The first section comprises; The geographical site and İmportance of Orenburg, Russians' occupation of Turkistan area and the foundation of Orenburg city. The second section comprises; Russians' policies to conquer Orenburg and the role of Aleksey İvanoviç Tevkelev within the Russian colonization policies. The third section comprises; Counteracts against Russians and the consequences of Russians' control over the region is evaluated.The study is completed with a conclusion