Parasal aktarım mekanizmasında banka kredi kanalı: Türkiye üzerine bir inceleme
Bank lending channel of monetary policy transmission: An investigation on Turkey
- Tez No: 328537
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Para politikası kararlarının, reel ekonomik değişkenler ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkileri çeşitli aktarım kanalları üzerinden gerçekleşmektedir. Parasal aktarım mekanizması olarak ifade edilen bu süreçte, para politikasının hangi kanallar üzerinden, ne yönde ve ne büyüklükte ve ne kadarlık bir gecikme süresiyle etkili olduğu incelenmektedir. Parasal şoklar başlıca, faiz/para kanalı, varlık fiyatları kanalı, beklentiler kanalı ve kredi kanalı olmak üzere dört aktarım kanalı üzerinden ekonomiye aktarılmaktadır. Ekonomik birimlerin, başta asimetrik bilgi problemleri olmak üzere çeşitli piyasa aksaklıkları nedeniyle maruz kaldıkları finansal kısıtların para politikasının etkinliği üzerindeki etkilerini eksene alan kredi kanalı yakın dönemde politika yapıcıların ve ilgili diğer kesimlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada, adı geçen aktarım kanalları açıklanarak ampirik çalışmalardan elde edilen bulgular değerlendirilmekte ve Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının bir bileşeni olarak banka kredi kanalının etkinliği incelenmektedir. Bu çerçevede, 2002?2012 döneminde, eşbütünleşme analizi ve VAR/VHD modeli yaklaşımıyla mevduat bankaları aylık bilanço değişkenleri ile çeşitli para politikası göstergeleri ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler banka kredi kanalı bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of monetary policy changes on real economic activity and prices are transferred through different channels. Monetary transmission mechanism refers to the specific channels through which the monetary shocks are transmissed to the real economy and prices and analyzes the direction, magnitude and lags of monetary policy changes on these variables. Monetary transmission mechanism mainly includes the interest rate or money channel, asset prices cahnnel, expectations channel and credit channels. Because of financial market frictions, especially asymmetric information problems, the economic units are subject to financial constraints to varying degrees depending on specific factors and the credit channel is based on the potential asymmetric effects of monetary policy shocks on these financil constraints. This study explains the monetary transmission channels by evaluating the empirical findings and empirically analyzes the efficiency of bank lending channel in Turkish economy. The empirical analysis covers the 2002?2012 period and investigates the relations between commercial banks? aggregated monthly balance sheet variables, alternative monetary policy indicators and various macroeconomic variables in context of bank lending channel by using cointegration analysis and VAR/VEC models.