Tedarikçi seçim kararında analitik ağ süreci uygulaması
Analytical network process in supplier selection
- Tez No: 328552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, uzun bir süreç olup, hammadde alımından, ürünün üretilmesi ve son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan süreci kapsar. Tedarik zinciri yönetim sisteminde ilk aşamada karşılaşılan en önemli problem tedarikçi seçimidir. Rekabetin iyice arttığı bir ortamda tedarikçi seçim problemi her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.Tedarikçi seçim problemi, içerisinde sayısallaştırılabilecek ve sayısallaştırılması zor bir çok faktör barındıran çok kriterli bir karar verme problemidir. Bu önemli karar noktasında karar vericileri zorlayan genel sorun ise sayısal ve sayısal olmayan elemanların hepsini aynı pota içinde birlikte değerlendirebilmektir.Analitik Ağ Süreci yöntemleri Saaty tarafından geliştirilen bir çok kriterli karar alma modelidir. Analitik Ağ Süreci yöntemi yardımıyla karar vericiler, niceliksel ve niteliksel, somut ve soyut faktörleri, bir ağ içerisinde ikili karşılaştımalar yaparak, bir arada değelendirebilir ve daha gerçekçi sonuçlara ulaşabilirler.Bu çalışma, tedarik zincirinde tedarikçi seçimi problemi üzerine odaklanmıştır. Bu problemin çok fazla kriter ve kriterler arası bağımlılıklar içermesi nedeni ile en uygun yöntemin Analitik Ağ Süreci yöntemi olduğu düşünülmüştür.Çalışmada, en uygun tedarikçinin seçimi uygulama denemesi bir firmada gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada paket programlar yardımı ile Analitik Ağ Süreci ve Hedef Programlama yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management, is a long process which includes the actions from purchasing raw materials and producing till to the end of delivering products to the last user. The most important problem in a supply chain management is the supplier selection decision and this problem becomes more difficult because of the growing competition.Supplier selection problem is a multi-criteria decision making problem which includes both tangible and intangible factors. Decision makers? most common issue is to evaluate both quantitative and qualitative elements within the same method.Analytical Network Process is a multi-criteria decision making model developed by Saaty. The decision makers can judge both quantitative and qualitative, concrete and discrete factors at the same time by doing pairwise comprasions and obtain more realistic results with the help of Analytical Network Process.This study focuses on the supplier selection problem in supply chain management. The problem includes so many criterias and dependancies between the criterias so the Analytical Network Process is selected as the most appropriate method for the thesis.In this study, the application of selection of the most appropriate supplier is made in a special Automobile firm. Analytical Network Process and Goal Programming methods were used with the help of softwares in this application.