Tedarikçi seçiminde çok kriterli karar verme ve uygulaması
Multi criteria decision making in supplier selection and an application
- Tez No: 290454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve küreselleşen dünyanın etkisiyle rekabetin artması; işletmeleri, varlıklarını sürdürmek için Tedarik Zinciri Yönetimi'ne odaklanmaya yönlendirmiştir. Bir işletmenin Tedarik Zinciri Yönetimi'nde tedarikçilerin performanslarının değerlendirilerek, en uygun tedarikçi veya tedarikçilerin seçimi önemli bir problemdir. Tedarikçilerin performansı işletmenin başarısını direkt etkilediğinden tedarikçiler, işletmenin amaçlarına uyumlu çalışmak zorundadırlar. Tedarikçi seçim problemi, birbiriyle çatışan, nitel ve nicel birden fazla faktöre bağlı olduğundan; bu problemin çözümünde karar vericiye, çok kriterli karar verme yöntemleri yardımcı olacaktır.Bu çalışmada, uygulamadaki problemin karmaşık yapısı, geri bildirimlere ve karşılıklı etkileşimlere izin vermesi nedeniyle çözüm yöntemi olarak nitel ve nicel kriterlerle birlikte çalışılabilen Analitik Ağ Süreci kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, hangi tedarikçi ya da tedarikçilerin seçileceğinin kararının verilmesi ve aynı zamanda göz önünde bulundurulan kriterlerin, sonucun ortaya çıkmasında hangi ölçüde paylarının olduğunun belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies have been focusing on Supply Chain Management, due to occurring of the technological advancement very quickly and increasing of the competition owing to the globalization of the world. When managing supply chain of a company, selection of the most appropriate suppliers by evaluating performances of suppliers is an important problem to deal with. Suppliers must work adaptively with their customers? goals due to performances of suppliers affect success of the firm directly. Problem of supplier selection depends more than one qualitative and quantitative factors which conflict with themselves. Therefore, multi-criteria decision making methods will help the decision maker to solve the problem.In this study, the problem in application has complex structure and allows feedbacks and mutual interactions. Hence, Analytical Network Process which can work with qualitative and quantitative criteria is used to solve the problem. Goals of this study are making a decision on which suppliers will be chosen and determining how much effects criteria have.