Banka değerlemesi ve İMKB'de işlem gören bir banka üzerinde bir uygulama
Bank valuation and an application on a listed commercial bank in İstanbul stock exhange
- Tez No: 328596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERRA EREN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Banka değerleme finans literatüründe geçmişi çok eski olmayan konulardan biridir. Yaşanan krizlerde bankaların devlet tarafından devralınması, bankaların satılması ya da birleşmeleri gibi konuların gündeme gelmesi banka değerleme konusunu önemli kılan nedenlerden bazılarıdır.Bu tez çalışmasında, banka değerleme yöntemlerinden bazıları incelenmiş ve İMKB'de işlem gören bir ticari banka üzerinde uygulama yapılmıştır. Analiz sürecinde bir banka için kullanılması en uygun model nedenleriyle birlikte anlatılmıştır. Değerlemede bankaya özgü farklılıklara değinilmiştir.Çalışmada, İMKB'de işlem gören bir ticari banka Temettü İskonto Modeli ve Fiyat/Kazanç, Piyasa Değeri/Defter Değeri yöntemleri kullanılarak değerlemeye tabi tutulmuştur. Değerleme için söz konusu bankanın 2007-2011 yılları arasındaki finansal verilerden yararlanılmıştır ve 2012-2016 dönemi için projeksiyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bank valuation is one of the untouched issues at finance literature. At recent financial crisis, some reasons of that make bank valuation important are bank mergers and acquisitions and takeover of banks by governments.The scope of thesis reviews some of bank valuation models and implements on a listed commercial banks in Istanbul Stock Exchange (ISE). In the framework of thesis, the most suitable model for bank valuation has been explained with together its causes. Differences of specific to bank have been mentioned.The thesis entails the valuation of a listed bank in ISE on basis of Dividend Discount Model and Price/Earnings Ratio, Price/Book Value Ratio. The financial data utilized in the analysis is composed of figures for period within 2007-2011 and future projections for the period between 2012 and 2016.