Antik Çağ'da diyalektik düşüncenin ipuçları üzerine
On the clues of dialectical thought in Archaic Age
  1. Tez No: 328597
  2. Yazar: MERVE UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. FARUK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, diyalektik düşüncenin doğuşunu ve Antik Çağ boyunca izlediği yolu, bu görüşe rastlandığı bilinen filozoflar üzerinden araştırmaktadır. Çalışma, Antik Çağ'da diyalektik düşünceyi üç döneme ayırarak incelemiştir. Bu üç dönem, Sokrates öncesi, Sokrates - Platon ve Aristoteles şeklinde ayrılmıştır. Bu şekilde bir ayrıma gidilmesinin sebebi diyalektiğin, ilk dönemde sadece ilkelerine rastlanılmasının bir ortak özellik oluşu, ikinci dönemde artık düşünceye yön veren bir sistem haline gelmiş olması ve Aristoteles'te ise olumsuz anlamına geri dönülmesine rağmen sistemsel özelliğini yitirmemesi ve bir teori halini almış olmasıdır. Bunun dışında ilk bölümdeki filozoflar kendilerini birer diyalektikçi olarak ifade etmemişlerdir. Bu sebeple araştırma, bilinen diyalektik ilkelerin bu filozofların felsefe dizgelerinde bulunup bulunmaması üzerinden başlatılmıştır. Diğer iki bölüm ise Sokrates, Platon ve Aristoteles'in kendi diyalektik anlayışlarının ne olduğunun incelenmesi şeklinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the emergance of dialectics and the way it follows throughout the Archaic Age are researched via the philosophers in whoose thesis this thought can be found. The study has analyzed dialectical thought in three periods. These periods are Pre-Socratics, Socratese-Plato and Aristotle. The reason of this separation is that in the first period, their common trait is seeing only the principles of dialectics, in the second period dialectics has become a system directing the thought and in Aristotle, even though it has a negative meaning, it has not lost its systematical characterictic and has become a theory. Besides, the philosophers in the first section has not considered themselves as dialecticians. Therefore the researh has been started on whether the principles of dialectics are found in these philosophers' systems. The other sections are focused on what are Socratese, Plato and Aristotle's dialectic perspectives.