Şaşılık hastalarının binoküler görme ve cerrahi tedavi sonuçları açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32861
  2. Yazar: ABDULKERİM DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
46 ÖZET 1990 - 1994 yılları arasında kliniğimize baş vuran 81 ' i ( % 60.9 ) esotrop, 48 ' i ( % 36 ) ekzotrop, 23 ' ü ( % 17. 2 ) hipertropyalı hastalarımla ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası binoküler görme testleri ve cerrahi tedavi sonrası deviyasyon derecelerinde meydana gelen değişikilikler yönünden değerlendirdik. Ameliyat ile deviyasyon derecelerinde önemli dü zelme temin etmemize rağmen, fonksiyonel olarak ( Binoküler ve stereoskopik görme ) aynı başarıyı sağlayamadığımızı gözledik. Bunun, ameliyat edilen hastaların yaş ortalamasının yüksek olması ve kliniğimize geç müracaat etmeleri ile ilgili olduğu kararına vardık. Şaşılık hastalarında fonksiyonel ve estetik basan hastanın küçük yaşlarda tedavi edil mesine bağlıdır. Bu nedenle binoküler görme yeteniğinin gelişme dönemi olan 6 yaşından önce hastaların mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Post operative binocular vision evaluated in 133 patients. Eighty one of this patients were esotrope, 48 were exotrope and 23 were vertical deviations. The study was carried out bet ween 1990 and 1994. Significant improvement gained in misalignments with surgery. A good binocular functi on was ndt obtained in patients with esotropia ( p> 0.05). However a significant improve ment in binocularity found in both patients with vertical misalignment and exotropes. It is concluded that this lower rate of sucsess among esotropes in gaining binocular functions is related with late referral of our patients. On the other hand the character of the late onset of exotropiadid not influence the devolopment of binocular vision of the patients in the same ages. Functional and cosmetic success in strabismus patients especially in esotropes de pends on treatment in early ages. For this reason patients should ceartinly be treated before the age of six years wich is the period of development of binocular visual functions.