Korneal insizyonlu sulkus ve kapsüliçi intra oküler lens (İ.O.L.) yerleştirilmesinden sonra görülen astigmatizma nedenlerinin incelenmesi
- Tez No: 32862
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BAYKAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
46 özet Katarakt cerrahisinden sonra ortaya çıkan astigmatizmanın nedenlerinden bir olan tilt ve desantralizasyonun sulkus fiksasyonlu ve kapsül içi yerleşimli olgulardaki etkisini araştır- dık.Bu amaçla 21 'er olgudan oluşan sulkus yerleşimli ve kapsül içi yerleşimli iki grup hasta arasındaki keratometri-skiaskopi farkları karşılaştırıldı. ÎOL bacaklarıyla bu tilt ve/veya desantralizasyonun neden olduğu astigmatizma aksı ara sında bir ilişki olup olmadığını araştırdık.Bu amaçla sulkus yerleşimli 19, kapsül içi yerle şimli 16 olgudan oluşan gruplarda tilt ve/veya desantralizasyonun neden olduğu astigmatizma aksı ile tOL bacaklarının göz içerisindeki aksları arasındaki ilişki her iki grup için ayrı ayrı in- celendi.Sulkus yerleşimli ve kapsül içi yerleşimli iki grupta da tOL aksı ile Keratometri skias- kopi farkının aksı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. ÎOL' in kornea eğriliğine etkisini incelemek amacıyla ÎOL bacak akslanyla keratometride- ki astigmatizma aksı sulkus yerleşimli ve kapsül içi yerleşimli iki grupta ayrı ayrı incelendi ve her iki grupta da ÎOL bacak akslanyla keratometrik astigmatizma aksı arasında anlamlı bir iliş ki bulunamadı. ÎOL yerleştirilme pozisyonuyla total astigmatizma aksı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla sulkus yerleşimli ve kapsül içi yerleşimli iki grupta ÎOL bacak aksları ile skiaskopi- deki astigmatizma aksları arasındaki ilişki araştınldı.Anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
47 SUMMAEY The high incidence of postoperative astigmatism which is attributed to the corneal curva ture changes is well documented. Recently other factors such as intra ocular lens(IOL) misa lignment has become a new subject of interest.In this study the effects of IOL on total astigma tism were analysed. Fourty two cataract patients who were operated and implanted were enrolled in this study.All patients evaluated 3 months after surgery. The mecanisms of IOL mediated astigmatism were thought to be as follows l_Mechanical force of IOL haptics on ocular tissues, 2_ The cylendric effect of posterior capsular bag 3_ Tilting and decentralisation of IOL, It is assumed that if the value of corneal power is excluded from total refraction the rema ining power is equal to the effect of implanted IOL.Clinically this value was obtained by exc lusion of keratomeric readings from retinoscopic figures. Evaluation of patients has shown that there is a difference between retinoscopic and kera- tometric measurments which is indicative for an astigmatsm produced by any factor other than the cornea. The role of mechanical force and the shape of capsular bag on the post ope rative astigmatism were not found effective. Tilt and decenralisation of IOL were found to be the most effective factor among the probable causes of postoperative astigmatism. However the amount of this effect was found to be minor on the total astigmatism. It was concluded that the corneal wound is the most effective factor which determines the post operative total astigmatism