BİLATERAL MEDİAL REKTUS GERİLETME İLE BİLATERAL FADEN OPERASYONU VEYA TEK TARAFLI LATERAL REKTUS REZEKSİYONU CERRAHİSİNİN KOMBİNE EDİLMESİNİN UZUN DÖNEM KARŞILAŞTIRMALI SONUÇLARI
LONG-TERM COMPARATIVE OUTCOMES OF BILATERAL MEDIAL RECTUS RECESSION COMBINED WITH BILATERAL FADEN OPERATION OR UNILATERAL LATERAL RECTUS RESECTION
- Tez No: 1001728
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI İNAL, UZMAN CEREN GÜREZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ezotropya tanısı ile takip edilen geniş açılı olgularda bilateral medial rektus geriletmesine (BMRG) eklenen Faden operasyonu ile lateral rektus rezeksiyonu tekniklerinin 10 yıllık takip süresince motor stabilite, yakın-uzak kayma açısı farkı ve binoküler vizyon üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2005 – Mayıs 2015 tarihleri arasında hastanemiz şaşılık biriminde opere edilen ve en az 10 yıl takip edilen 80 hastanın (40 Faden grubu, 40 rezeksiyon grubu) dosyaları retrospektif olarak incelendi. Olguların demografik özellikleri, görme keskinlikleri, refraktif değerleri,kayma dereceleri, AK/A oranları ve sensorimotor fonksiyonları analiz edildi. Çalışmada motor başarı kriteri, cerrahi sonrası saptanan kaymanın 10 PD ve altında olması şeklinde belirlendi. Bulgular: Faden grubunda %35 (n=14) kadın ve %65 (n=26) erkek, rezeksiyon grubunda ise %27,5 (n=11) kadın ve %72,5 (n=29) erkek saptandı (p=0,315). Hastaların cerrahi anında ortalama yaşları Faden grubunda 4,03±2,74 yıl iken, rezeksiyon grubunda 10,2±7,6 yıl olarak belirlendi (p<0,001). On yıllık takip süreci sonunda uzak mesafe motor başarı oranları Faden grubunda %75,0, rezeksiyon grubunda %72,5 olarak kaydedildi ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Yakın mesafe başarısının 10. yıl vizitlerinde Faden grubunda %55,0'e gerilediği, rezeksiyon grubunda ise %67,5 seviyesinde stabil kaldığı görüldü. Reoperasyon oranları gruplar arasında benzerlik gösterdi (Faden %25,0; rezeksiyon %27,5). İkincil cerrahiler sonucunda uzak mesafede %80,9 oranında motor başarı elde edildi. Reoperasyon ihtiyacının; ileri yaş, yüksek başlangıç kayma açısı ve postoperatif stereopsis yokluğu ile anlamlı derecede ilişkili olduğu saptandı (sırasıyla p=0,041; p=0,018; p=0,003). Sonuç: Her iki ameliyat yöntemi de 10 yıllık dönemde başarılı ve kalıcı sonuçlar vermiştir. Bimedial geriletme ile kombine lateral rektus rezeksiyonu, özellikle ileri yaş grubu ve büyük başlangıç kayma açısına sahip olgularda etkili bir yöntemdir. Bimedial geriletme cerrahisine Faden operasyonu eklenmesi ise Faden cerrahisinin teknik olarak geri dönüşümlü yapısı ve ayrıca cerrahinin yetersiz kaldığı durumlarda rezeksiyon seçeneğinin bir sekonder rezerv olarak saklı tutulması sayesinde ezotropya yönetiminde kademeli bir tedavi protokolü geliştirilmesine imkan sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study is to comparatively evaluate the 10-year long-term outcomes of bilateral medial rectus recession (BMRR) combined with either the Faden operation or lateral rectus resection in patients followed for esotropia, focusing on long-term ocular alignment, distance-near disparity and binocular vision. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 80 patients (40 in the Faden group, 40 in the resection group) who underwent surgery at our strabismus unit between January 2005 and May 2015 and were followed for at least 10 years. Data including demographics, visual acuity, refractive values, deviation angles, AC/A ratios, and sensorimotor functions were analyzed. The criterion for motor success was defined as a post-surgical deviation of 10 Prism Diopters (PD) or less. Results: Gender distribution was 35% (n=14) female and 65% (n=26) male in the Faden group, and 27.5% (n=11) female and 72.5% (n=29) male in the resection group (p=0.315). The mean age at surgery was 4.03±2.74 years in the Faden group and 10.2±7.6 years in the resection group (p<0.001). At the end of the 10-year follow-up, distance motor success rates were 75.0% in the Faden group and 72.5% in the resection group (p>0.05). Success rates for near fixation decreased to 55.0% at the 10th-year visit in the Faden group, while remaining stable at 67.5% in the resection group. Reoperation rates were comparable (Faden 25.0%; resection 27.5%). Following secondary surgeries, a total distance motor success rate of 80.9% was achieved. The need for reoperation was significantly associated with older age at surgery (p=0.041), higher initial deviation angle (p=0.018), and the absence of postoperative stereopsis (p=0.003). Conclusion: Both surgical approaches achieved high motor success and permanent correction at the 10-year follow-up. Bimedial recession combined with lateral rectus resection is an effective method for maintaining motor success, particularly in older patients with larger initial deviation angles. Incorporating the Faden procedure into bimedial recession surgery facilitates the development of a graded treatment protocol in esotropia management, owing to the technically reversible nature of the Faden procedure and the ability to maintain the resection option as a secondary reserve in cases where the primary surgery is insufficient.