Cüneyd-i Şîrâzî divanı (Metin-inceleme)
Divan of Juneyd-i Şirazi (Text- analysi's)
  1. Tez No: 328619
  2. Yazar: ÇETİN KASKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma; Cüneyd-i Şîrâzî, divanının tenkidli metni ve tahlilinden ibarettir. Hicri 8. (m.14) yüzyılda yaşamış olan Cüneyd, Hafız'ın muasırıdır. Ne zaman doğduğu ve öldüğü hakkında çeşitli kesin olmayan bilgiler mevcuttur. Şîrâz'da ikamet eden Cüneyd, babası gibi orada bulunan dönemin önemli camisi olan Câmi-i Atik'te vaazlar vermiştir. Cüneyd'in ailesinin hayat hikâyesine bakıldığında; Şîrâz'ın tanınmış ve köklü bir ailesinden olduğunu çıkarabilmekteyiz. Devrin âlimlerinin aksine Cüneyd çok seyahat etmemiştir.Cüneyd'in yazdığı şiirlerin konusu daha çok Allah, Peygamber sevgisi ve aşktır. Divanda dönemin dil, üslup, ıstılah ve benzeri hususları rahatlıkla görülebilir. Cüneyd'in Divan'ı kaside ve gazellerden oluşmaktadır. Bu divanda 1855 beyit bulunmaktadır. Bu çalışmamız neticesinde Cüneyd'in 806 beyti gün yüzüne çıkarılmıştır. Divan'ın tenkidli metni hazırlanırken Türkiye ve İran'daki kütüphanelerde bulunan 3 yazma nüshadan yararlanılmıştır.Bu çalışmada hicri 8.(m.14) yüzyıl Fars Edebiyatı, şairleri ve yazarları hakkında bilgi verilmiş olup, o dönemin siyasi durumuna değinilmiştir. Bununla birlikte Cüneyd'in hayatı, eserleri ve şiirleri hakkında inceleme yapılmıştır. Yazma nüshalarda bulunan tüm şiirlerinin edisyon kritiği yapılarak çalışma nihayetine erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of rewieved text of Juneyd-i Shirazi?s diwan and analysing of it. Cuneyd, who lived in 14th century (hijri 8th), was contemporary of Hafız. There are uncertain informations about when he was born or died. Juneyd, who inhabited in Shiraz, preached sermons like his father in Atik which was an important mosque then. If we were to look at his family?s life story we can deduct that it was a famous and rooted family in Shiraz. Contrary to the scholarists of the era, he had not traveled much. Subjects of his poem were mostly love, love of Allah and the prophet. In the diwan language, genre, termilogy and such particulars of the era can be seen easily. Diwan of Juneyd consists of eulogies and lyrics. In this diwan there are 1855 verses. As a result of this study 806 verses of Juneyd have been brought to light. While preparing the Diwan?s reviewed text, 3 manuscripts from different libraries in Iran and Turkey have been made use of.In this study information about 14th(hijri 8th) century of Persian literature and its poets and authors is given as well as dealing with political landscape of the era. On the other hand the life of Juneyd, his works and poems are surveyed. The study is ended by critical edition of all the poems in the manuscripts.