Cumhuriyetçi erdem kavramı ekseninde Türkiye'de Tek Parti Dönemi uygulamaları
One Party Systems in Turkey within the context of republican virtue
  1. Tez No: 328620
  2. Yazar: AYLİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Tezde öncelikle ?erdem? kavramının tarihsel geçmişi araştırılmış, ardında Cumhuriyetçi felsefi geleneğin ?erdem? kavramıyla kurduğu ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Bir tür siyasi düşünce tarihi çalışmasının ardından, cumhuriyetçi geleneğin çağdaş dünyada geçirdiği değişimler önemli temsilcilerinin görüşleriyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise cumhuriyetçi geleneğin düşünsel birikimleri Türkiye'de Tek Parti Dönemi özelinde yeniden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kuruluş Dönemi de denebilecek bu dönemde ?cumhuriyet?in ve onun ?erdemli yurttaş?ının nasıl tanımlandığı araştırılmaya çalışılmıştır. ?Erdemli yurttaş? algısı araştırılırken özellikle ?yurttaşlık? statüsüne resmi olarak sahip olsalar da pratikte her zaman zorluklarla ve şüpheyle karşılaşan ?azınlık? yurttaşlara yönelik uygulamalar üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, bir yandan Meclis içinde yapılan kimi tartışmalar, azınlıklara yönelik çıkartılan yasalar, yönetmelikler, konulan vergiler, diğer yandan ise ders kitapları, dönemin önemli gazetelerindeki haberler ve yorumlar kapsamlı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the historical background of the concept of virtue is examined then, the connection of this concept with the republican philosophical tradition is tried to explain. After a kind of history of political thought study, the changes of republican tradition in contemporary world will be discussed with the opinions of remarkable representatives. In the second part, re-evaluation on intellectual accumulation of the republican tradition in Turkey, specifically during one-party period, will be addressed. In this period which can be also named as ?Establishment Period?, mainly how definition of ?republic? and its ?virtual citizen? is given is problematized. While the perception of ?virtual citizen? is inquired, especially, examination is made on practices towards to the citizens as ?minorities? who even though have the formal status of citizen but in practice have not. In this context, on the one part, arguments in parliament, minorities laws, regulations, taxations, on the other side textbooks, related news in the newspapers and comments is tried to be considered inclusively.