Tûl-i Ömr-i Tabiî-yi İnsân
Tuli Ömr-i Tabii-yi İnsan
  1. Tez No: 328664
  2. Yazar: İDİL SU ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu teze Tûl-i Ömr-i Tabiî-yi İnsân adlı mesnevînin asıl metni, tercümesi ve transkripsiyonlu metni bulunmaktadır. Yapılmış olunan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fars Öğüt Edebiyâtı ve Mesnevî konuları bulunmaktadır. İkinci bölüme, eserin yazarı Mirza Rıza Han Dânîş'in hayatı konu olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışması yapılmış olan Tûl-i Ömr-i Tabiî-yi İnsân isimli mesnevînin konusu ve çevirisi yer almaktadır.Anahtar sözcüklerMirza Rıza Han Dânîş Arfauddovle Tûl-i Ömr-i Tabiî-yi İnsân Mesnevî Fars Öğüt Edebiyâtı
Özet (Çeviri)
This thesis includes mathnawi of Tul-i Omr-i Tabii-yi Insan?s original text, translation and transcription. This study that is done consists of three sections. In the first part, Persian Counsel Literature and Mathnawi topics has been handled. In the second part of study Prince Mirza Rıza Khan Danish?s, who is the poet of this mathnawi, biography and works has been processed. In the third part mathnawi of Tul-i Omr-i Tabii-yi Insan?s, which is studied, topic explained.