6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre hâkimin davadan yasaklılığı ve reddi
According to law no:6100, disqualification and recusation of judges
- Tez No: 328767
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ, DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hukukun üstünlüğü ilkesi, yargılamanın tarafsız ve bağımsız olmasını gerektirir. Hukuk sistemi, yargılama sürecinde mahkemenin ve özellikle hâkimin tarafsızlığını ve bağımsızlığını muhafaza edebilmesi için bazı düzenlemeler yapmıştır. Çalışmamızın konusu olan ?Hâkimin Davadan Yasaklılığı? ve ?Hâkimin Reddi? kurumları, bu düzenlemelere örnek gösterilmektedir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle konunun anlaşılabilmesi için incelenmesi gereken hâkim ve dava kavramları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde hâkimin davaya bakmaktan yasaklılığı kavramı, sebepleri ve ilgili usuli hükümler ele alınmıştır. İkinci bölümde hâkimin reddi sebepleri ve ilgili usuli hükümler değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, hâkimin davaya bakmaktan yasaklılığı ve reddi konusuyla benzer diğer kurumlar karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Rule of Law principle, requires to the independence and impartiality of the trial. Law-maker makes some arrangements to keep impartiality and independence of court especially of judge during the process of judging. The concept of disqualification and recusation of judge which are the topic of our study are exemplified to these legal arrangements.This study consists of three main chapter. First, the terms judge and case those are essential to understanding of the subject are emphasized. In chapter one, disqualification of judge as a term, its cause and procedural rules connected with disqualification, are discussed. In chapter two, recusation of judge?s causes and procedural rules connected with recusation are evaluated. In Chapter three, the other related concept sare explained by comparing with disqualification and recusation of judge.