Magic realism and its application to the passion by Jeanette Winterson and wise children by Angela Carter
Büyülü gerçekçilik ve onun Jeanette Winterson'un Tutku ve Angela Carter'ın Bilge Çocuklar adlı romanlarına uygulanması
- Tez No: 328821
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Birbirine zıt görünümdeki gerçekçi, fantastik, sıradan, olağan dışı, doğal, doğaüstü, normal, anormal gibi özelliklere sahip olan büyülü gerçekçilik bunları kendi potasında ustalıkla eritip uyum içinde okuyucuya sunar. Çağımızın en parlak yazarlarından olan Jeanette Winterson ve Angela Carter romanlarında büyülü gerçekçi yöntemleri kullanarak gerçeklik algısını, bilginin doğruluğunu, geleneksel sosyal rolleri sorgular ve edebiyat dünyasının sınırlarını zorlar.Bu çalışmada resimde ortaya çıkışından sonra büyülü gerçekliğin edebiyat eleştirisinde nasıl kullanılmaya başlandığı açıklanmakta ve Tutku'yu ve Bilge Çocuklar'ı büyülü gerçekçi roman yapan özellikler ifade edilmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde büyülü gerçekçiliğin resimde ortaya çıkışı ve daha sonra edebiyata geçiş süreci anlatılmaktadır. Birinci bölümde büyülü gerçekçiliğin diğer edebi akımlardan farkına değinilmekte, postmodernizmle benzer ve ondan farklı yönleri yer almakta ve Latin Amerika olağanüstü gerçekçiliğiyle Avrupa büyülü gerçekliği arasındaki farklılıklar bu türdeki ünlü romancıların romanlarına atıfta bulunarak ortaya konmaktadır. İkinci bölümde Winterson'un ve Carter'ın kişisel yaşamları ve edebi yaşamları arasındaki ilişkiye değinilmektedir. Üçüncü bölümde ise Tutku'nun ve Bilge Çocuklar'ın büyülü gerçekçi özellikleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magic realism possesses opposing characteristics such as realist, fantastic, ordinary, extraordinary, natural, supernatural, normal, abnormal, yet presents them in harmony by skillfully melting them in its pot. Jeanette Winterson and Angela Carter, the brilliant writers of this century, question the sense of reality, the truth of knowledge, the traditional social roles and push the limits of the world of literature by means of magic realist techniques.This thesis tries to explain how magic realism began to be used in literary criticism after its emergence in painting and then the reasons why The Passion and Wise Children are magic realist novels are expressed by referring to some magic realist elements in the novels. In the introduction of this thesis, the emergence of magic realism in painting and its transmission to literature are stated. In the first chapter, differences of magic realism from other genres are pointed out, the distinct and common characteristics between magic realism and postmodernism are presented and the features of Latin American marvellous realism and European magic realism are compared by referring to some novels of famous novelists in this genre. The second chapter argues how the personal lives of Winterson and Angela Carter have affected their literary lives by means of some examples from their novels. In the third chapter, the magic realist characteristics of The Passion and Wise Children are analysed.