Ameli Mukalemat ve Temrinatı Arabiyye isimli eserin günümüz arapça pratik konuşma kitapları ile karşılaştırılması
Comparison of Ameli Mukalemat and Temrinat-ı Arabi comparison with practical Arabic speaking today books and Arabic in teaching
- Tez No: 328909
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmamızın giriş bölümünde Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arap Dili Öğretiminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verilmiştir. Problem ve amaç belirtildikten sonra, çalışmanın önemi, sınırlılıkları, varsayımları, tanımları ve terimleri açıklanmıştır. Sınırlılıklar kısmında Amelî Mukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyyedeki Arapça Konuşma Öğretimi yöntemlerini karşılaştırabilmek için günümüzde yazılmış olan Arapça pratik konuşma kitaplarından seçmiş olduğumuz ?Yaşayan Arapça? (Hüseyin Günday, Şener Şahin, Cüneyt N. Şimşek), ?Aktif Arapça? (Mehmet Hakkı Suçin), ve ?Arapça Konuşma Dersleri ? Hazırlık - 1-2-3? (İsmail Hâmetî B. Osman) isimli kitaplarhakkında bilgiler verilmiştir. Tezin yöntem bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama tekniği ve verilerin analizi ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Birinci bölümde, eserin yazarı olan Mehmet Zihni Efendi?nin hayatı, eserleri ve Arapça öğretimine katkıda bulunan eserlerinden söz edilmiştir. İkinci bölümde AmelîMukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyye?nin üzerinde durduğu pratik cümle kuruluşları ile Arapça pratiğe katkısı olabilecek bazı gramer kuralları yukarıda ismini zikrettiğimiz 3 Arapça pratik konuşma kitabı ile karşılaştırılmış ve değerlendirme sonuçları 25 başlık altında sunulmuştur. Son olarak Amelî Mukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyye? nin hazırlanış yöntemine, içinde yer alan konulara ve konu anlatım tekniğine dikkat çekilmiş, eserin Arapça öğretimindeki yeri ve önemine değinilmiştir
Özet (Çeviri)
In the ıntroductory part of this study provided information about Arabic language teaching how to do during the Ottoman Empire. After specifying the problem and purpose, importance of the study, limitations, hypothesis and definitions were explaned. In the part of limitations, in order to compare the practical Arabic teaching methods of Amelî Mukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyye with modern techniques, knowledge about the Arabic speaking books“Living in Arabic”(Hüseyin Günday, Şener Şahin, Cüneyt N. Şimşek), ?Active in Arabic? (Mehmet Hakkı Suçin) and ?Arabic Speaking Courses? preparatory -1-2-3 (İsmail Hâmetî B. Osman) selected among current Arabic speaking books, were mentioned. In the methods section, informations about the model of this research, the universe and the sample, the techniques of data collection, and the data analysis were presented. In the discussion chapter, general information about the written work and life author Mehmet Zihni Efendi and contributions to the teaching of Arabic was mentioned. In the next part the topics of book, the techniques of teaching and the methods of the Amelî Mukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyye were attention is drawn to. In the second part, constructive analysis of organizations practice sentence and some grammar principles of Amelî Mukâlemât ve Temrînât-ı Arabiyye was made with the above mentioned 3 Arabic speaking books, and the results of this analysis were presented under 25 headings. As a result, the conclusion and the suggestion of study were presentedby making a general criticism of this book about teaching Arabic speaking