Diyaliz hastalarının tıbbı tedavi süreçlerine ek olarak gerçekleştirilen görsel sanatlar çalışmalarına ilişkin araştırma
A research on visual atr studies applied on dialysis patients along with medical treatment
- Tez No: 328908
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmada, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Etlik İhtisas ve Araştırma Hastanesi, Hemodiyaliz Bölümü hemodiyaliz hastaları içerisinden gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiş 12 hastaya görsel sanatlar çalışmaları rehabilitasyon amaçlı uygulanmış ve uygulamaya ilişkin hastaların düşünce ve duygu yapılanmaları ele alınarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Etlik İhtisas ve Araştırma Hastanesi, Hemodiyaliz Bölümü?nde tedavi gören hemodiyaliz hastaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, hastaların tamamı içerisinden gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiş 12 hasta oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacı tarafından uzman görüşlerine dayalı olarak geliştirilmiş bir görüşme formu anketi uygulanmıştır. Görüşme formu kullanılarak elde edilen bilgiler SPSS for Windows 10.0 paket programına aktarılmıştır ve aktarımı yapılan verilerin tanımlayıcı istatistiksel analizi için kullanılan frekans tekniği, dört madde için ayrı ayrı uygulanmış ve istatistiksel bilgileri yansıtan tablolar oluşturulmuştur.Araştırmada;1. Uygulanan çalışmanın hastaların kendilerini rahat hissetmelerine katkısı değerlendirilmiş ve yüksek bir oranla olumlu katkısı olduğu;2. Uygulanan çalışmanın benlik anlayışının gelişimine katkısı değerlendirilmiş ve yüksek bir oranla olumlu katkısı olduğu;3. Uygulanan çalışmanın günlük hayatlarına katkısı değerlendirilmiş ve yüksek bir oranla olumlu katkısı olduğu;4. Uygulanan çalışmanın hastalığın tedavi sürecine katkısı değerlendirilmişve yüksek bir oranla olumlu katkısı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca; araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konan önerilere de yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
During the research, 12 hemodialysis patients from Ankara Etlik İhtisas ve Araştırma Hospital Hemodialysis Department have been identified on voluntary basis and visual art studies have been applied as a rehabilitation on them. Afterwards patients? emotions and thoughts have been evaluated.The research universe consists of hemodialysis patients being treated in Ankara Etlik İhtisas ve Araştırma Hospital Hemodialysis Department. The research samples consist of 12 patients identified on a voluntary basis among the whole patients in this department. While obtaining the research data, the researcher used an interview consisting of questions that have been created with expert opinions. The data has been transferred to SPSS applicaiton and the frequency technic used for the complementary statistical analysis of the transferred data, has been applied seperately for four different cases and tables reflecting the statistical information have been created.In the research;vi5. The contribution of the applied study on the feelings of the patients have been evaluated and for a major number of patients the contributions, have been identified as possitive.6. The contribution of the applied study on the understanding of personality improvement has been evaluated and for a major number of patients, the contributions have been identified as effective.7. The contribution of the applied study on the daily lifes of the patients has been evaluated and for a major number of patients, the contributions have been identified as positive.8. The contribution of the applied study on the treatment process has been evaluated and for a major number of patients, the contributions have been identified as positive. Besides, based on the issues arising during the research, suggestions of the researcher have been mentioned.