Santral venöz kateter bakımının kateter kolonizasyonuna etkisine ilişkin bir çalışma
- Tez No: 32894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
58 ÖZET Çalışmamız, santral venöz kateter bakımının bilgili ve deneyimli hemşireler tarafından cerrahi aseptik ilkeler doğrultusunda uygulanmasının kateter ucu kolonizasyonuna dolayısıyla katetere bağlı enfeksiyona etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Ocak-Kasım 1993 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi, Cerrahi ve Dahiliye Servislerine yatan ve santral venöz kateter yerleştirilen 100 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. 50 hastaya araştırmacı tarafından belli standartlar doğrultusunda kateter bakımı verilmiş, 50 hasta ise rutin servis bakımına bırakılmıştır. Çalışma kapsamındaki tüm kateterlerden uygun koşullarda kateter ucu kültürü alınmış ve iki gruba da elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmamız sonucunda, cerrahi aseptik koşullara uygun, hergün kateter bakımı verilen, katetere bağlı setler ve bağlantıları 24-48 saatte bir değiştirilen, mümkün olduğunca az manipule edilen katerlerde kolonizasyona daha az rastlandığı belirlenmiştir. Buna karşılık, 48 saatin üze rinde kateter pansumanının değiştirilmesinin, çok lümenli kateterlerin kullanılmasının, kateterden Total Parenteral Beslenme uygulanmasının, kateterin59 uzun süre hastada kalmasının kolonizasyon oranının artmasında ve katetere bağlı enfeksiyon gelişiminde bir etken olduğu kanısını destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlardanda anlaşılacağı üzere kateter bakımının deneyimli hemşireler tarafından ilkelere uygun yapılmasının katetere bağlı enfeksiyonun aşağılara çekilmesinde bir faktör olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The aim of our study is to show the effect of central venous catheter care by well informed and experienced nurses according to surgical asceptic teenies, on catheter colonization and catheter related infections. The study was accomplished between January - October 1993 in Intensive Care, General Surgery and Internal Medicine wards of Marmara University Hospital; on one hundred patients carrying central venous catheters. Of these patients fifty were given catheter care according to set standards and the remaining fifty were given routine ward care. From all the catheters in the scope of the study a culture from the end of the catheters were taken for the comparison of the two groups. The results showed that the catheters which were given daily care with surgical aseptic technics least manipulated and in which related connections were changed every 24 - 48 hours, multilumen catheter usage, Total Parenteral Nutrition administration and long term catheter usage were demonstrated to be favoring for colonization and catheter related infections. As a conclusion, we think that catheter care given by experienced nurses according to certain principles, is a factor in lowering the risk of catheter related infections.