Asetik asitle oluşturulan deneysel kolitli sıçanlarda rosuvastatin kullanımının inflamatuvar sürece etkisi
The effects on inflammatory process of using rosuvastatin in rats with experimental colitis induced by acetic acid
  1. Tez No: 328966
  2. Yazar: ADNAN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AHMAT TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda asetik asit ile deneysel kolit oluşturulan sıçanlarda, rosuvastatinininflamatuvar sürece etkisini, makroskopik, mikroskopik ve biyokimyasal olarak araştırdık.Kırk adet dişi Wistar Albino cinsi sıçan 10`arlı 4 gruba ayrıldı. 1. grup kontrol grubu,2. grup hasta grubu, 3.
Özet (Çeviri)
In our trial we investigated the effects of rosuvastatin on the anti-inflammatory process macroscopically,microscopically and biochemically within rats that were made experimental colitis with asetic acid.Forty Wistar albino female rats were separated into four groups of ten in number.